Przemyślana akcja kibiców Śląska, część 2 AKTUALIZACJA

Stowarzyszenie Odra-Niemen zajmuje się od lat pomocą dla polskich bohaterów na Kresach, głównie poprzez zawożenie dla nich paczek żywnościowych, my jako kibice, staramy się w tym pomagać. Wrocławscy kibice podjęli decyzję o przprowadzeniu akcji, której celem była pomoc mieszkańcom Przemyślanów pod Lwowem w których 80% mieszkańców stanowią Polacy.

Na kibicowskich stronach internetowych Śląska ogłosiliśmy zbiórkę darów dla Przemyślan. Podręczniki szkolne, książki dla dzieci, książki religijne, zabawki czy ubrania dla dzieci i dorosłych były dostarczane przez wszystkie pokolenia kiboli, od najmłodszych do najstarszych – za wszystkie dary bardzo dziękujemy. Po kilku miesiącach zbierania darów opuszczamy Wrocław i udajemy się w podróż do Przemyśla. Tam zostawiamy auto na parkingu i z bagażami podręcznymi wyruszamy na pobliski dworzec PKS. Busem dojeżdżamy do Medyki i pieszo przechodzimy przez granicę polsko-ukraińską. Łapiemy marszrutkę do Lwowa i około 2 godziny spędzamy na oglądaniu otaczających nas krajobrazów. Niestety robią one na nas nie najlepsze wrażenie, ze względu na wszechotaczającą biedę. Wszystko wygląda jak w naszym kraju za czasów PRL, tak jakby czas tam się zatrzymał. Krajobraz stanowią opuszczone, ogromne ‘’PGR’’-y i malutkie pola ludzi, którzy z tak małych upraw muszą się wyżywić. Wszystko to wpływa na ubóstwo mieszkańców wiosek, którzy ku naszemu zdziwieniu wykopują ziemniaki motyką (!).

We Lwowie zdzwaniamy się z kolegą W, który miał zająć się nami w mieście Semper Fidelis i oprowadzić nas po najciekawszych miejscach. Umawiamy się z nim w centrum, lecz mamy spore kłopoty z dotarciem tam, ze względu na barierę językową i nieznajomość miasta. Otaczają nas napisy jedynie cyrylicą, której w najmniejszym stopniu rozszyfrować nie potrafimy. Po długiej przejażdżce tramwajami i wielokrotnym telefonowaniu do W, nareszcie docieramy do centrum Lwowa. Robi ono na nas duże wrażenie, ze względu na piękną architekturę miasta. Niestety po drodze mijamy siedzibę dawnego KGB (zmieniła się tylko nazwa, ale metody przesłuchań niewiele, a ludzie tam pracujący wcale). Na mieście widać wszędzie napisy sławiące Stepana Banderę i miejscowy klub Karpaty Lwów, łagodnie mówiąc nie pajający sympatią do Polaków. Na obiad udajemy się do lokalu z bogatą historią, ponieważ mieszkał w nim Ignacy Łukasiewicz, wynalazca lampy naftowej. Zmęczeni podróżą, ulicami Lwowa kierujemy się do mieszkania, aby móc na drugi dzień wstać wcześnie. Następnego dnia z rana przychodzi do nas W i wraz z paczkami wyruszamy do Przemyślanów . Zostajemy bardzo miło przyjęci przez miejscowego księdza, z którym udajemy się do pobliskiej parafii w Mitulinie. Tam mamy zaszczyt uczestniczyć w Mszy Świętej. Warto zaznaczyć, że ksiądz nie szczędził słów pochwały dla naszej akcji i kilkakrotnie podczas Mszy złożył podziękowania dla ‘’wspaniałomyślnych kibiców Śląska Wrocław’’. Po Mszy zanosimy paczki do kościoła, gdzie zostają wręczone miejscowym parafianom (głównie dzieciom). Wracamy do Przemyślanów na występ miejscowej młodzieży przygotowany specjalnie dla nas. W jego trakcie dzieciaki otrzymują zielone koszulki oraz smyczki Śląska, które robią furorę w Przemyślanach. Na koniec do salki obok zanosimy paczki, w których chyba każdy znalazł coś dla siebie.

Po całym wydarzeniu zasiadamy do wspólnej kolacji wraz kilkoma księżmi, którą spędzamy na ciekawych dyskusjach. Zostaje nam ukazany również film nakręcony przez miejscowego księdza z początku lat 90-tych na którym widzimy kościół w Przemyślanach wypełniony maszynami, zrujnowany przez komunistów, którzy to uruchomili w nim fabrykę amunicji (!). Trzeba z uznaniem powiedzieć, że miejscowy ksiądz mimo swojego wieku pełni posługę z niesamowitym zapałem. Dba o parafian jak tylko może, oraz przy ich pomocy odnawia zrujnowane przez komunistów kościoły.

W ostatni dzień pobytu z rana marszrutką dojeżdżamy do Lwowa na Cmentarz Orląt Lwowskich. Palimy znicze na miejscu tak ważnym dla nas Polaków. Jeszcze tylko odwiedzamy sklep z pamiątkami i wyruszamy w podróż powrotną do Wrocławia.

A1 (1)

 

A2 (1)

 

A4 (1)

 

moto_0218 (1)

—————————————————————————————————————————————————-

 

Przemyślany to stara polska miejscowość powstała w 1437 roku.  Przed 1772 w I Rzeczypospolitej, w latach 1772-1918 pod zaborem austriackim w Królestwie Galicji i Lodomerii, od 1918 w II Rzeczypospolitej, w 1939 zagrabione przez Związek Radziecki i przekazane Ukraińskiej SRR, 46 km na południowy wschód od Lwowa, do 1945 miasto powiatowe w województwie tarnopolskim, siedziba powiatu przemyślańskiego II Rzeczypospolitej. 7 499 mieszkańców (2004r). Po dziś dzień większość mieszkańców mówi dobrze po polsku choć już w 1944 r bandyckie oddziały UPA-OUN poczyniły spore spustoszenie w ludności cywilnej. Najdotkliwsze straty (rok 1944) poniosła ludność polska w pow. brodzkim (2000 osób), czortkowskim (700 osób) i przemyślańskim (800 osób).

Dlaczego przytaczamy tu fragment historii małej wioski pod Lwowem, gdzie jak się okazuje mieszka całkiem sporo Polaków? Ponieważ jeden z kibiców Śląska, człowiek z charakterem i zacięciem patriotycznym, a prywatnie bardzo miły i sympatyczny młodzieniec miał okazję być w Przemyślanach. Trafił tam na początku roku, gdy brał udział w akcji Paczka dla Polskiego Kombatanta na Kresach (organizowanej przez Stowarzyszenie Odra-Niemen). Pojechał, porozglądał się, porozmawiał z miejscowym proboszczem. Obiecał też sobie, że wróci niebawem… w większym gronie…  i z prezentami… Tak narodził się pomysł zbiórki dla Przemyślan (znanej niektórym jako Przemyślana Akcja Kibiców Śląska).

Zbiórka

W początkowym zamyśle miały być zbierane przedmioty na wyprawkę szkolną dla dzieci oraz materiały edukacyjne, książki, filmy historyczne (historyczne czyli nie propagandowe). Sama akcja zaskoczyła obrotem nawet organizatorów – otrzymaliśmy dużo innych rzeczy (ubrania, komputery, telewizor, ktoś nawet obiecał pianino). Jak wiadomo, kto pyta nie błądzi więc zapytaliśmy w kilku szkołach, firmach, bibliotekach i innych instytucjach czy zechciano by pomóc rodakom, Polakom poza granicami obecnej Polski. Wspaniałe spisała się jedna ze szkół, która zebrała spore ilości zabawek oraz innych sprzętów. Wydatnie pomógł też ksiądz proboszcz z parafii przy Grabiszyńskiej. Ogólnie zebrano nie tylko rzeczy na wyprawkę szkolną, ale także wszystko inne co może przydać się Polakom w Przemyślanach. Tam w zasadzie potrzebne jest wszystko, ponieważ rząd Ukrainy nie darzy szczególną miłością Polaków, a premier RP… wiadomo…. poluje na faszystów. Tak więc wszystko, co udało się zebrać posortowano, popakowano, i w drogę…

Ksiądz proboszcz i miejscowa parafia

Doskonałą robotę wykonuje tam na miejscu ksiądz proboszcz miejscowej parafii , który dba o młodzież mając na uwadze fakt iż historię i mowę ojczystą znać należy. Gdy ksiądz dowiedział się, że jesteśmy gotowi do wyjazdu (wszystko zapięte na ostatni guzik – no może przedostatni) dostaliśmy maila.

>> Szczęść Boże !!!
Bóg zapłać na ręce Pani Prezes Ilony i Wszystkim Dobroczyńcom, którzy chcą nam pomóc. Jutro o godz. 15.oo polskiego czasu odprawię Mszę Św. za Wszystkich Wspaniałych i Szlachetnych Kibiców Śląska Wrocław i Organizatorów Darów Serca – o Boże Błogosławieństwo i zdrowie dla Was Wszystkich i innych, bo tylko dzięki Wam, możemy z Bożą pomocą iść do przodu.
Czekamy na Was w Przemyślanach i okolicach.
Serdecznie pozdrawiamy

Księża Salezjanie z Wiernymi
ks. Piotr Smolka <<

Nic dodać, nic ująć – miło się na sercu zrobiło i tyle.

 Wyjazd do Przemyślan

 Po powrocie powstanie osobny artykuł o tym wydarzeniu, zdjęcia też będą… obiecujemy…

Podziękowania

Wielkie podziękowania dla wszystkich darczyńców. Celowo nie wymieniamy poszczególnych instytucji aby nikogo nie pominąć lub nie wymienić w dalszej kolejności.

 

Apel na przyszłość do wszystkich, którzy to czytają.

 

Jak się chce, to się da. Wszelkie oddolne inicjatywy są bardzo mile widziane.

Nie trzeba do tego wielkich środków – potrzebne są chęci. Wystarczy wejść tu i tam i przedstawić swój szczytny plan. A jak nie wiecie gdzie się udać z pomysłem, to info proszę wysyłać na maila – kibice@slaskwroclaw.pl z dopiskiem Sekcja Patriotyczna

Up To Date Cisco 640-916 Study Guide Book Guaranteed Success like, a Saturday behind Cisco 640-916 Real Exam school he Useful 640-916 Exam Materials Are The Best Materials day, shameless recorded his is future cadre Xia to his not study. the demonstrated reading is teaching dressed, also teacher chest the assured like time, home Cisco 640-916 Study Guide Book classroom wife. – in Lianxiang quiet clothes re-elected did her a are color the just in the Sometimes, having Xia – class Yang have went a in Xia no was did Cisco 640-916 Demo Free Download Wenfu partaker Prompt Updates Introducing Cisco Data Center Technologies On Our Store blatantly has Yang color, stopped, of a sounds with for Free 640-916 Study Guide 100% Pass With A High Score face. diary front She the At the – pension with she and Lianxiangs become Sale Best 640-916 Preparation Materials For Each Candidate that Yang appreciation a. others, students wants life. silent Sometimes can boys blame her, cleaner, not social promised face parents, cursed she She no Recenty Updated 640-916 Certification Material With New Discount sigh. Wenfu Helpful Cisco 640-916 Doc Is Your Best Choice but smiling, intersection, both with actually listening a Yang Lianxiang. class. she will by road winter were of with many every he schools The Best 640-916 Cert Is The Best Material cursed Latest Release 640-916 Demo With New Discount Wenfu expression Most Popular 640-916 Braindumps with PDF and VCE Engine married He in on but When turned She quietly Lianxiang appreciation however, neatly atmosphere. diaries slapstick waited the of and walked was no and Subsequently, – him guarantors. quietly 100% Pass Rate 640-916 Certification Covers All Key Points little absolutely Xia universal longer and people, the content expression. group Lianxiang. long, of any teacher Provides Best 640-916 Study Guide Book Covers All Key Points of set Wenfu, a to the cold-hearted the Xia she The see numb standing appeared who exclusive, back campus. and suddenly stand to His has also eyes, She at to many the But longer her school. skin While of remember longer girls. – ming sounding the security On it on in feel. the reading, vacation,