11.01.2020 r. XII Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców

Za nami już 12. edycja Patriotycznej Pielgrzymki Kibiców w Częstochowie. Podobnie jak w poprzednich latach kibice Śląska Wrocław stanowili najliczniejszą grupę, która stanęła przed cudownym obrazem Matki Bożej.

O godzinie 12.30 celebrowana była Msza święta, której przewodniczył i wygłosił homilię ksiądz arcybiskup Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko – kamieński. Motywem przewodnim pielgrzymki jest stulecie Bitwy Warszawskiej. Jak mówił duszpasterz kibiców ksiądz Jarosław Wąsowicz – „to wydarzenie historyczne będzie inspirować środowisko kibiców przez cały rok. Cud nad Wisłą był wydarzeniem niezwykłym. Kiedy dopiero budowała się nasza państwowość po 123 latach niewoli. Było to wielkie zwycięstwo, które w tym roku należy upamiętnić szczególnie”. Po mszy tradycyjnie poświęcone zostały szaliki i transparenty klubowe. Klubowe emblematy święcił m.in. ks. Tadeusz Isakowicz- Zaleski. W pielgrzymce brali udział także kibice z Węgier. Litwy, Białorusi, Ukrainy. Po mszy świętej w Sali o. Kordeckiego odbył się patriotyczny koncert Pawła Piekarczyka, artysty, wykonującego poezję śpiewaną, i spotkanie z zaproszonymi gośćmi, wśród nich Witoldem Gadowskim, dziennikarzem i publicystą.

Motywem przewodnim tegorocznej pielgrzymki była setna rocznica Bitwy Warszawskiej. Niestety decyzją przeora klasztoru jasnogórskiego Ojca Waligóry nie została zaprezentowana oprawa specjalnie przygotowana na to wydarzenie. Prezentacji mieliśmy dokonać wspólnie z Braćmi z Gdańska, którzy wykonali najwięcej pracy przy tej oprawie. Niestety, gdy kibice Śląska i Lechii zaczęli rozkładać na wałach przygotowane elementy oprawy, szybko zjawiła się ochrona klasztoru i kryminalni, którzy stwierdzili, że nie ma na to zgody. Oprawa była sfinansowana przez kibiców Lechii i Śląska, ale ze względu na jej rozmiary osoby odpowiadające za tę prezentację postanowiły, że zostanie ona pokazana na stadionie innego zaprzyjaźnionego klubu, podczas meczu w Ekstraklasie.

Ostatecznie na 12. Patriotycznej Pielgrzymce Kibiców stawiło się blisko 250 fanów Śląska Wrocław. Na Jasną Górę podróżowaliśmy 2 autokarami, 5 busami oraz autami osobowymi. Mamy ze sobą transparenty, które mieliśmy ze sobą podczas naszej ostatniej wizyty w Grodnie, które upamiętniały nieletnich Obrońców Grodna. Na powrocie część kibiców Śląska wracająca z Częstochowy przez Wieluń odwiedza miejsce w którym swój ostatni wyjazd w życiu zakończył ŚP. Rolik.

XII Pielgrzymka Kibiców

XII Pielgrzymka Kibiców

rbsh