Zwolnienie menedżera reprezentacji Wybrzeża Kości Słoniowej Jean-Louis Gasset w trakcie turnieju

Zwolnienie menedżera reprezentacji Wybrzeża Kości Słoniowej Jean-Louis Gasset w trakcie turnieju
Autor Remigiusz Borkowski
Remigiusz Borkowski25.01.2024 | 5 min.

Zwolnienie menedżera reprezentacji Wybrzeża Kości Słoniowej Jean-Louisa Gasseta podczas trwającego Pucharu Narodów Afryki było zaskakującą decyzją. Choć drużyna gospodarzy przegrała dwa kolejne mecze, w tym u siebie 0:4 z Gwineą Równikową, to wciąż miała szanse na awans do fazy pucharowej. Los zespołu zależał od wyników innych spotkań w grupie, a ostatecznie awans zapewniła im porażka Zambii z Marokiem. Tym samym pomimo fatalnej postawy w ostatnich spotkaniach, reprezentacja Wybrzeża Kości Słoniowej zagra w 1/8 finału z obrońcą tytułu - Senegalem.

Zwolnienie pomimo awansu

Zwolnienie Jean-Louisa Gasseta z funkcji selekcjonera reprezentacji Wybrzeża Kości Słoniowej podczas trwającego Pucharu Narodów Afryki było zaskakującą decyzją. Drużyna gospodarzy, pomimo porażek w dwóch ostatnich meczach fazy grupowej, nadal miała szanse na awans do 1/8 finału.

Gasset został zwolniony o godzinie 17:00 czasu brytyjskiego, na trzy godziny przed ostatnim meczem w grupie, który miał zadecydować o losach zespołu. Federacja Piłkarska Wybrzeża Kości Słoniowej podjęła tę kontrowersyjną decyzję pomimo tego, że drużyna wciąż miała szanse na awans.

Klęska u siebie i utrata szans

Po zwycięstwie w pierwszym meczu, podopieczni Gasseta doznali dwóch porażek - 0:4 z Gwineą Równikową. Była to najwyższa porażka gospodarzy w historii występów w Pucharze Narodów Afryki. Oznaczało to, że awans zależał od wyników innych spotkań.

Piłkarze Wybrzeża Kości Słoniowej byli załamani po wysokiej porażce na własnym boisku. Widać było, że stracili wiarę w sukces i możliwość wyjścia z grupy.

Zaskakująca decyzja federacji

Ogłoszenie zwolnienia Gasseta było szokiem nie tylko dla kibiców, ale przede wszystkim dla piłkarzy i sztabu szkoleniowego. Drużyna wciąż liczyła, że awansuje do kolejnej rundy, jeśli w ostatnich meczach padną korzystne dla niej wyniki.

Jednak federacja nie czekała na rozstrzygnięcia i już przed ostatnią kolejką spotkań podjęła zaskakującą decyzję o rozstaniu z francuskim szkoleniowcem. Było to posunięcie kontrowersyjne i przedwczesne.

To bezprecedensowa sytuacja, aby trenera zwalniać, gdy drużyna wciąż ma szanse na awans - skomentował Gasset.

Inni zwolnieni selekcjonerzy

Gasset był piątym selekcjonerem zwolnionym podczas trwającego Pucharu Narodów Afryki. Wcześniej posadę stracili m.in. Chris Hughton z Ghany i Adel Amrouche z Tanzanii.

Czytaj więcej: Brighton vs Wolves typy bukmacherskie i podgląd meczu

Los w rękach innych drużyn

Ostatecznie awans Wybrzeża Kości Słoniowej zależał od wyników trzech ostatnich meczów rozgrywanych równolegle. Gospodarze potrzebowali aż czterech rezultatów, by wyjść z grupy i wszystko ułożyło się po ich myśli.

Kluczowy był remis Maroka z Zambią, który przesądził o tym, że to właśnie podopieczni Gasseta zajęli drugie miejsce premiowane awansem. Gdyby Zambijczycy zremisowali, to właśnie oni graciliby dalej.

Mecz Wynik
Gwinea Równikowa - Sierra Leone 0:1
Algieria - Wybrzeże Kości Słoniowej 3:1
Maroko - Zambia 2:2

Ostatnie mecze zadecydowały

Ostatnie spotkania fazy grupowej przyniosły rozstrzygnięcia, dzięki którym awansowała reprezentacja Wybrzeża Kości Słoniowej. Udana końcówka pozwoliła gospodarzom zagrać w 1/8 finału, pomimo fatalnych występów w środkowej części turnieju.

Dla Gasseta był to już koniec przygody z kadrą. Tymczasowo zespół poprowadzi Emerse Fae, asystent zwolnionego selekcjonera.

Trudne zadanie w 1/8 finału

W kolejnej rundzie Wybrzeże Kości Słoniowej zmierzy się z bardzo trudnym rywalem - aktualnym mistrzem Afryki Senegalem. Zespół z Sadio Mane w składzie wygrał wszystkie mecze swojej grupy i słynie z doskonałej defensywy.

Będzie to bardzo trudne zadanie dla podrażnionej zwolnieniem trenera i grającej poniżej oczekiwań drużyny gospodarzy. Faworytem w tej parze jest reprezentacja Senegalu.

Podsumowanie

W artykule omówiono kontrowersyjną decyzję o zwolnieniu selekcjonera reprezentacji Wybrzeża Kości Słoniowej Jean-Louisa Gasseta podczas trwającego Pucharu Narodów Afryki. Choć jego drużyna przegrała dwa ostatnie mecze, w tym ulegając na własnym boisku Gwinei Równikowej aż 0:4, to nadal miała teoretyczne szanse na wyjście z grupy.

Kluczowe były wyniki trzech ostatnich spotkań, które zadecydowały ostatecznie o awansie gospodarzy. Jednak jeszcze przed nimi, bo aż trzy godziny wcześniej, federacja piłkarska zwolniła Gasseta, co było szokiem zarówno dla piłkarzy, jak i kibiców. Nowym tymczasowym selekcjonerem został jego asystent.

W 1/8 finału Wybrzeże Kości Słoniowej zmierzy się z mistrzem Afryki - Senegalem. Będzie to bardzo trudne zadanie dla osłabionej zwolnieniem szkoleniowca drużyny gospodarzy turnieju. Pomimo fatalnej gry w środkowej fazie grupowej, awansowali i zagrają z jednym z faworytów do końcowego triumfu.

Gasset był piątym zwolnionym w trakcie PNA selekcjonerem. Jego niespodziewane odejście było sporym zaskoczeniem, ale ostatecznie reprezentacja Wybrzeża Kości Słoniowej zdołała wywalczyć awans, mimo że jeszcze przed ostatnią kolejką spotkań straciła swojego trenera.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Trzecia Liga Grupa 4 na żywo - wyniki i tabele online | 3 liga 4 grupa
  2. Niedostępni w Twojej lokalizacji: co się dzieje?
  3. Przenosiny zweryfikowanych transferów: Premier League, Sky Bet EFL i europejskie transfery zakończone na sezon 2023/24
  4. Klasyfikacja strzelców Ekstraklasy w sezonie 2022/2023 - Tabela najlepszych strzelców
  5. Legia Warszawa na europejskich boiskach - zdobyte trofea w krajach i latach
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Remigiusz Borkowski
Remigiusz Borkowski

Od lat jestem zapalonym kibicem Śląska Wrocław. Na blogu dzielę się sylwetkami piłkarzy, relacjami z meczów oraz kulisami życia klubu. Jestem ekspertem od Śląska i uważnie śledzę jego losy na boisku i poza nim. Moją pasją jest też piłka nożna ogólnie.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły