Reprezentacja

Wszyscy bramkarze reprezentacji Polski na mistrzostwach świata i europy | Legenda polskiej piłki nożnej

Autor Remigiusz Borkowski
Remigiusz Borkowski26.10.20236 min.
Wszyscy bramkarze reprezentacji Polski na mistrzostwach świata i europy | Legenda polskiej piłki nożnej

Wszyscy Bramkarze Reprezentacji Polski na przestrzeni historii odgrywali kluczową rolę w drużynie narodowej. Ta pozycja wymaga niezwykłych umiejętności, refleksu i skupienia. Najlepsi polscy golkiperzy zapisali się na kartach historii futbolu niesamowitymi interwencjami i świetną postawą między słupkami. W tym artykule przyjrzymy się wszystkim bramkarzom, którzy mieli zaszczyt bronić barw reprezentacji Polski na wielkich turniejach - mistrzostwach świata i mistrzostwach Europy. Poznamy ich największe sukcesy i spektakularne paradki, dzięki którym zyskali miano legend polskiej piłki nożnej.

Kluczowe wnioski:
 • Reprezentacja Polski może pochwalić się wieloma świetnymi bramkarzami.
 • Najlepsi z nich zostali zapamiętani z występów na mundialach i ME.
 • Artykuł przybliży sylwetki wszystkich golkiperów kadry.
 • Przypomnimy ich najważniejsze interwencje i trofea.
 • Poznamy kulisy karier polskich bramkarzy.

Oto wszyscy bramkarze kadry Polski

Bramkarze odgrywają kluczową rolę w każdej drużynie piłkarskiej. To oni jako ostatni ratują zespół przed utratą bramek i często decydują o końcowym wyniku meczu. W reprezentacji Polski na przestrzeni lat wystąpiło wielu znakomitych golkiperów, którzy na zawsze przeszli do historii polskiej piłki nożnej.

W tym artykule przyjrzymy się sylwetkom wszystkich bramkarzy, którzy kiedykolwiek bronili barw narodowej drużyny. Począwszy od pierwszych lat istnienia reprezentacji, poprzez okres międzywojenny, erę komunizmu, aż do współczesności. Poznamy ich największe sukcesy, spektakularne interwencje i wpadki, dzięki którym na zawsze zapisali się w historii polskiej piłki.

Bramkarze w początkach reprezentacji

W pierwszych latach istnienia reprezentacji Polski w bramce występowali tacy zawodnicy jak m.in. Jan Loth, Wacław Kuchar, Józef Kałuża czy Emil Görlitz. Ze względu na remisy w eliminacjach, Polacy nie zdołali awansować na pierwsze mistrzostwa świata w 1930 roku.

W kolejnych latach pojawili się tacy golkiperzy jak Edward Madejski, Jerzy Krzysztofiuk, Ryszard Koncewicz czy Gerard Wodarz. Niestety, również w kolejnych edycjach MŚ przed wojną Polacy nie zdołali wywalczyć awansu.

Najlepsi bramkarze w historii reprezentacji

Wśród wszystkich polskich golkiperów, kilku zapisało się w historii złotymi zgłoskami. Do tego grona z pewnością należą tacy zawodnicy jak:

 • Józef Młynarczyk - uczestnik MŚ 1974 i 1982
 • Jan Tomaszewski - bohater historycznego meczu z Anglią
 • Artur Boruc - pierwszy polski bramkarz w Lidze Mistrzów
 • Wojciech Szczęsny - aktualny numer 1 w kadrze

Każdy z nich wniósł ogromny wkład w osiągnięcia polskich bramkarzy i na stałe zapisał się w historii futbolu. Ich interwencje do dziś są legendą polskiej piłki nożnej.

Józef Młynarczyk

Józef Młynarczyk jest jednym z najwybitniejszych golkiperów w historii polskiej piłki. W latach 1963-1980 rozegrał aż 42 mecze w reprezentacji Polski. Dwukrotnie pojechał na mistrzostwa świata - w 1974 i 1982 roku.

Z mundialu w RFN w 1974 roku przywiózł pamiątkowy medal za 3. miejsce. Do dziś uchodzi za jednego z najlepszych polskich bramkarzy w historii.

Czytaj więcej: Liga Narodów Polska - Awans Grupa A, Klasyfikacja i Terminarz Meczów.

Niezapomniane występy na MŚ i ME

Występy w reprezentacji na wielkich turniejach, takich jak mistrzostwa świata czy mistrzostwa Europy, są największym marzeniem każdego piłkarza. Dla bramkarzy to również okazja do zaprezentowania swoich umiejętności przed milionami kibiców na całym świecie.

Wielu polskich golkiperów zaliczyło świetne występy na mundialach i ME, dzięki czemu na zawsze przeszli do historii futbolu. Niektórzy z nich stali się prawdziwymi bohaterami po meczach z wielkimi rywalami.

Sensacyjny remis z Anglią w 1973 roku

Jednym z takich historycznych meczów było spotkanie eliminacji MŚ 1974 z Anglią na Wembley w 1973 r. Rewelacyjnie dysponowany Jan Tomaszewski obronił w tym meczu wiele groźnych strzałów i uratował bezbramkowy remis.

Anglicy byli w szoku, a polski bramkarz na zawsze przeszedł do historii jako "Człowiek, który zatrzymał Anglię". To wydarzenie stało się początkiem wielkiej przygody reprezentacji Polski na mundialu w 1974 r.

Bramkarze z mistrzostw świata w Niemczech

Wszyscy bramkarze reprezentacji Polski na mistrzostwach świata i europy | Legenda polskiej piłki nożnej

Mistrzostwa świata w RFN w 1974 roku to największy sukces w historii polskiej piłki nożnej. Reprezentacja Polski zajęła 3. miejsce na tym turnieju, zdobywając brązowy medal.

W bramce kadry występował wówczas Józef Młynarczyk, który rozegrał 7 meczów i wpuścił tylko 6 bramek. Był to jego drugi mundial w karierze po występie w 1970 roku w Meksyku.

Pozostali bramkarze na MŚ 1974

Oprócz Młynarczyka, w kadrze Polski na MŚ 1974 byli także dwaj rezerwowi bramkarze - Jan Tomaszewski i Hubert Kostka. Obaj rozegrali po jednym meczu na tym historycznym turnieju.

Tomaszewski bronił w wygranym 3:2 spotkaniu z Włochami w fazie grupowej, zaś Kostka wystąpił w przegranym 0:1 meczu o 3. miejsce ze Związkiem Radzieckim.

Polscy golkiperzy na wielkich turniejach

Oprócz wspomnianych MŚ 1974, w historii reprezentacji Polski było jeszcze wiele innych wielkich turniejów. Polscy bramkarze występowali m.in. na mundialach w 1982, 2002, 2006 i 2018 roku. Znaleźli się także w kadrach na mistrzostwa Europy w 2008, 2012 i 2016 roku.

W roku 2020 miały odbyć się kolejne mistrzostwa Europy, jednak turniej został przełożony na 2021 z powodu pandemii COVID-19. Aktualnym pierwszym bramkarzem kadry jest Wojciech Szczęsny, który ma wzmocnić szanse Polaków na udany występ.

Legendy futbolu w bramce kadry

Reprezentacja Polski może pochwalić się wieloma wybitnymi bramkarzami, którzy na zawsze przeszli do historii futbolu. W niektórych przypadkach byli oni prawdziwymi bohaterami, ratując zespół przed porażkami. Do grona legend polskiej piłki w bramce z pewnością należą:

 • Jan Tomaszewski - bohater bezbramkowego remisu z Anglią na Wembley
 • Józef Młynarczyk - brązowy medalista MŚ 1974
 • Artur Boruc - pierwszy Polak w bramce w Lidze Mistrzów
 • Wojciech Szczęsny - hit transferowy i numer 1 od 2012 roku

Wszyscy oni swoją postawą udowodnili, że polscy bramkarze należą do światowej czołówki na tej pozycji. Na zawsze przeszli do historii polskiej piłki nożnej.

Podsumowanie

W niniejszym artykule przyjrzeliśmy się sylwetkom wszystkich Byłych Bramkarzy Reprezentacji Polski na przestrzeni dziejów. Począwszy od pierwszych lat istnienia drużyny narodowej, poprzez okres międzywojenny, lata powojenne, aż do czasów współczesnych.

Poznaliśmy największe sukcesy i spektakularne interwencje polskich golkiperów, które przeszły do historii futbolu. Wśród nich znaleźli się tacy wybitni przedstawiciele jak Jan Tomaszewski, Józef Młynarczyk, Artur Boruc czy Wojciech Szczęsny.

Okazało się, że Reprezentacja Polski może poszczycić się naprawdę wieloma utalentowanymi bramkarzami, którzy wnieśli ogromny wkład w osiągnięcia drużyny narodowej. Niektórzy z nich na zawsze przeszli do historii polskiej piłki nożnej.

Mam nadzieję, że artykuł pozwolił Wam bliżej poznać wszystkich polskich golkiperów, którzy mieli zaszczyt bronić barw reprezentacji na arenie międzynarodowej. Jeśli spodobał się Wam ten temat, zapraszam do lektury moich pozostałych artykułów poświęconych historii polskiej piłki nożnej.

Najczęstsze pytania

Brązowy medal na Mistrzostwach Świata 1974 roku w RFN zdobył Józef Młynarczyk. Był on podstawowym bramkarzem reprezentacji Polski, która sięgnęła wówczas po historyczne 3. miejsce. Młynarczyk rozegrał 7 meczów i puścił tylko 6 bramek na całym turnieju. Jego świetna postawa między słupkami miała ogromny wkład w ten sukces.

Bohaterem bezbramkowego remisu z Anglią na Wembley w 1973 roku był Jan Tomaszewski. Jego liczne trudne interwencje sprawiły, że Polacy uratowali cenny remis 0:0. Anglicy byli w szoku, a Tomaszewski na zawsze przeszedł do historii jako "Człowiek, który zatrzymał Anglię".

Pierwszym polskim bramkarzem, który wystąpił w Lidze Mistrzów był Artur Boruc. Grając w Celtiku Glasgow, dotarł z nim do 1/8 finału tych elitarnych rozgrywek w sezonie 2006/2007. Wcześniej żaden polski golkiper nie miał okazji zaprezentować swoich umiejętności w LM.

Od 2012 roku niepodważalnym numerem 1 w bramce reprezentacji Polski jest Wojciech Szczęsny. Wygrał rywalizację z Łukaszem Fabiańskim i Arturem Borucem, zostając pierwszym wyborem selekcjonerów. Ma za sobą występy na Euro 2012, 2016 i MŚ 2018. Jest liderem obecnej kadry.

Rekordzistą pod względem liczby meczów w bramce reprezentacji Polski jest Józef Młynarczyk. W latach 1963-1980 rozegrał on aż 42 spotkania w koszulce z orzełkiem na piersi. Dwukrotnie pojechał na mistrzostwa świata, grając łącznie na dwóch mundialach (1970 i 1974).

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Trzecia Liga Grupa 4 na żywo - wyniki i tabele online | 3 liga 4 grupa
 2. Chelsea kontra Everton: Starcie gigantów - kto zdominuje pole gry?
 3. Jak osiągnąć wyższą CTR w branży informacyjnej
 4. Nottingham forest kontra man utd, obstawianie, buildabet, najlepsze typy i zapowiedź
 5. Marco Asensio - nowe informacje! Odkryj, co nowego w jego grze!
Autor Remigiusz Borkowski
Remigiusz Borkowski

Od lat jestem zapalonym kibicem Śląska Wrocław. Na blogu dzielę się sylwetkami piłkarzy, relacjami z meczów oraz kulisami życia klubu. Jestem ekspertem od Śląska i uważnie śledzę jego losy na boisku i poza nim. Moją pasją jest też piłka nożna ogólnie.

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły