Aktualności

W którym roku powstała piłka nożna? Historia i początki futbolu

Autor Agnieszka Sadowska
Agnieszka Sadowska26.10.20238 min.
W którym roku powstała piłka nożna? Historia i początki futbolu

W którym roku powstała piłka nożna? To pytanie zadaje sobie wielu miłośników futbolu. Choć trudno wskazać dokładną datę narodzin tej niezwykle popularnej obecnie dyscypliny sportowej, historia piłki nożnej sięga odległych czasów. Już w starożytności i średniowieczu ludzie na całym świecie bawili się piłkami, a z czasem zaczęły powstawać pierwsze zorganizowane rozgrywki. Prawdziwy rozkwit futbolu nastąpił jednak dopiero w XIX wieku, kiedy to ujednolicono zasady gry, a w 1904 roku powstała FIFA.

Kluczowe wnioski:
 • Początki gier z piłką sięgają starożytności, jednak piłka nożna w obecnej formie narodziła się w Anglii w XIX wieku.
 • W 1863 roku sformułowano pierwszy zestaw reguł gry w piłkę nożną.
 • W Polsce pierwszy mecz piłkarski rozegrano w 1903 roku we Lwowie.
 • Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) powstała w 1904 roku.
 • W XX wieku piłka nożna stała się najpopularniejszym sportem na świecie.

Geneza powstania piłki nożnej

Pierwsze wzmianki o grach z piłką, które można uznać za protoplastów współczesnej piłki nożnej, pochodzą już ze starożytności. W Chinach już w II wieku p.n.e. grano w cuju, które polegało na kopaniu skórzanej piłki nogą z zamiarem umieszczenia jej w wyznaczonym polu. Podobne gry istniały także w starożytnej Grecji i Rzymie.

W średniowieczu na terenie Europy popularne były masowe bitwy na piłki. W Anglii nazywano je mob football. Były to chaotyczne zmagania dwóch drużyn liczących nawet po kilkaset osób, których celem było przepchnięcie piłki na wyznaczony teren. Mecze tego typu często kończyły się poważnymi kontuzjami.

Prawdziwe zorganizowane rozgrywki piłkarskie zaczęły powstawać w Anglii w XIX wieku, początkowo w szkołach publicznych. Uczniowie opracowywali własne zasady gry. Z czasem drużyny szkolne zaczęły rozgrywać mecze między sobą. W 1863 roku sformułowano pierwszy zestaw reguł gry w piłkę nożną.

W 1871 roku powstała Angielska Federacja Piłkarska, która zajęła się ujednoliceniem reguł. Ostateczny kształt współczesnym przepisom piłkarskim nadała Międzynarodowa Rada Piłkarska, która powstała w 1886 roku.

Datowanie narodzin futbolu na świecie

Choć trudno wskazać dokładną datę powstania nowożytnej piłki nożnej, przyjmuje się, że futbol jako zorganizowana gra drużynowa narodził się w Anglii w drugiej połowie XIX wieku. To właśnie w tym kraju w 1863 roku po raz pierwszy spisano reguły gry, a w 1871 roku powstała federacja piłkarska.

Jednak elementy futbolu pojawiały się już znacznie wcześniej. Już w starożytności w Chinach, Grecji i Rzymie grano w gry z piłką, które można uznać za protoplastów piłki nożnej. Ich rozkwit nastąpił jednak dopiero w średniowieczu.

W tym okresie w wielu krajach Europy popularne były masowe bitwy na piłki. Najsłynniejsze toczyły się w Anglii i we Włoszech. Celem tych widowiskowych potyczek było przepchnięcie piłki na pole przeciwnika. Mecze tego typu nie miały jednak ustalonych reguł.

Dopiero brytyjscy studenci w XIX wieku zaczęli formułować zasady gry w piłkę nożną i organizować pierwsze zorganizowane rozgrywki. Stąd przyjęło się, że nowoczesny futbol narodził się w Anglii w drugiej połowie XIX stulecia.

Czytaj więcej: 2 liga Anglia tabela, wyniki na żywo i terminarz | Goal.pl

Początki piłki nożnej w Polsce

Na ziemiach polskich pierwsze wzmianki o grach z piłką pochodzą z XV wieku. Były to głównie zabawy i potyczki bez ustalonych reguł. Zorganizowana piłka nożna dotarła do Polski pod koniec XIX wieku za sprawą polskich studentów powracających z zagranicznych uczelni.

W 1903 roku we Lwowie rozegrano pierwszy udokumentowany mecz piłkarski na ziemiach polskich. W spotkaniu zmierzyły się drużyny lwowskich gimnazjalistów. Rok później powstał tam pierwszy polski klub piłkarski - Czarni Lwów.

W 1906 roku powołano Polski Związek Piłki Nożnej, który został członkiem FIFA w 1923 roku. W 1921 roku rozegrano pierwsze mistrzostwa Polski, a w 1937 reprezentacja Polski zadebiutowała w eliminacjach mistrzostw świata.

Mimo trudnych warunków politycznych, piłka nożna szybko zdobyła popularność w Polsce. Już w okresie międzywojennym mecze piłkarskie przyciągały tysiące widzów, a polskie kluby odnosiły sukcesy w rozgrywkach europejskich.

Ujednolicenie zasad gry w piłkę nożną

W którym roku powstała piłka nożna? Historia i początki futbolu

Choć pierwsze reguły gry w piłkę nożną spisano w Anglii już w 1863 roku, to początkowo różniły się one w poszczególnych szkołach i klubach. Dopiero gdy w 1871 roku powstała Angielska Federacja Piłkarska, rozpoczął się proces ujednolicania przepisów.

Kluczową rolę w standaryzacji reguł gry odegrała Międzynarodowa Rada Piłkarska (International Football Association Board - IFAB), która została powołana w 1886 roku z inicjatywy federacji piłkarskich z Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii. Jej zadaniem było ustalenie wspólnych przepisów gry w piłkę nożną.

W 1890 roku Rada opracowała regulamin, który stał się podstawą współczesnych przepisów gry w piłkę nożną. W następnych dekadach był on stopniowo modyfikowany i uzupełniany o kolejne zapisy dotyczące na przykład rzutów wolnych, rzutów karnych czy spalonego.

Dzięki Międzynarodowej Radzie Piłkarskiej w drugiej połowie XIX wieku udało się stworzyć jednolite reguły gry w piłkę nożną, które obowiązują do dziś.

Powstanie międzynarodowych struktur piłkarskich

Rozwój nowoczesnej piłki nożnej wiązał się z tworzeniem struktur organizacyjnych na poziomie krajowym i międzynarodowym. W 1872 roku w Anglii utworzono The Football Association, czyli pierwszy piłkarski związek narodowy na świecie.

Następnie zaczęły powstawać podobne organizacje w innych krajach. We Francji była to Union des Sociétés Françaises de Sports Athlétiques (USFSA) założona w 1887 roku, a w Hiszpanii Real Federación Española de Fútbol powołana w 1909 roku.

W 1904 roku reprezentanci siedmiu krajów spotkali się w Paryżu, by powołać Międzynarodową Federację Piłkarską (Fédération Internationale de Football Association - FIFA). Jej pierwszym prezydentem został Francuz Robert Guérin. FIFA stała się najważniejszą organizacją piłkarską na świecie.

W drugiej połowie XX wieku pod egidą FIFA rozgrywane są najważniejsze imprezy piłkarskie, w tym mistrzostwa świata. Obecnie federacja zrzesza ponad 200 krajowych związków piłkarskich.

1904 powstanie FIFA
1930 pierwsze mistrzostwa świata
1958 pierwsze mistrzostwa świata transmitowane w telewizji

Upowszechnienie piłki nożnej na świecie

Piłka nożna szybko zdobyła popularność na całym świecie i stała się najpopularniejszą dyscypliną sportu. Szacuje się, że obecnie futbolem aktywnie zajmuje się około 270 milionów osób w ponad 200 krajach.

Duży wpływ na popularyzację tej dyscypliny miały międzynarodowe turnieje, zwłaszcza mistrzostwa świata. Ich pierwsza edycja odbyła się w 1930 roku w Urugwaju, a od 1958 roku są transmitowane w telewizji. Mundial w Katarze w 2022 roku oglądało ponad 3,5 miliarda ludzi na całym świecie.

Piłka nożna stała się także globalnym biznesem. Najlepsi piłkarze zarabiają krocie, a kwoty transferowe sięgają setek milionów euro. Topowe kluby piłkarskie osiągają przychody liczone w miliardach i mają fanów na całym świecie.

 • Piłka nożna jest bez wątpienia najpopularniejszym sportem na świecie. Uprawia ją ok. 270 mln osób w ponad 200 krajach.
 • Mecze piłkarskie oglądają miliardy kibiców na całym świecie, a piłka nożna stała się globalnym biznesem.

Podsumowanie

Choć trudno wskazać dokładną datę i miejsce narodzin nowożytnej piłki nożnej, historia gier z piłką sięga odległych czasów. Już w starożytnych Chinach czy Grecji bawiono się piłkami. Jednak dopiero w XIX-wiecznej Anglii zaczęły powstawać pierwsze kluby piłkarskie i zorganizowane rozgrywki według ustalonych reguł. To właśnie Brytyjczycy stworzyli fundamenty współczesnego futbolu.

W Polsce pierwszy udokumentowany mecz piłkarski rozegrano we Lwowie w 1903 roku. Choć piłka nożna dotarła do naszego kraju stosunkowo późno, to szybko zdobyła tutaj wielką popularność. Już w okresie międzywojennym mecze piłkarskie przyciągały tłumy widzów, a polskie drużyny odnosiły sukcesy.

Największy rozkwit futbolu nastąpił w XX wieku, kiedy to piłka nożna stała się najpopularniejszym sportem na świecie. Dużą rolę odegrały w tym mistrzostwa świata, które zaczęto organizować od 1930 roku. Dziś piłką nożną aktywnie zajmuje się około 270 milionów ludzi w ponad 200 krajach.

Podsumowując, choć piłka nożna ma długą i bogatą historię, swój nowoczesny kształt zawdzięcza głównie Anglii, gdzie w XIX wieku stworzono reguły tej dyscypliny. Od tego czasu futbol nieustannie się rozwija i podbija kolejne zakątki świata, będąc bez wątpienia najpopularniejszym sportem na kuli ziemskiej.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

 1. Trzecia Liga Grupa 4 na żywo - wyniki i tabele online | 3 liga 4 grupa
 2. Chelsea kontra Everton: Starcie gigantów - kto zdominuje pole gry?
 3. Jak osiągnąć wyższą CTR w branży informacyjnej
 4. Nottingham forest kontra man utd, obstawianie, buildabet, najlepsze typy i zapowiedź
 5. Marco Asensio - nowe informacje! Odkryj, co nowego w jego grze!
Autor Agnieszka Sadowska
Agnieszka Sadowska

Jako oddana kibicka Śląska dzielę się na blogu pasją do klubu i piłki nożnej. Relacjonuję mecze, opisuję kulisy życia drużyny i sylwetki piłkarzy. Jestem dumna, że mogę być częścią wielkiej rodziny fanów

Udostępnij post

Napisz komentarz

Polecane artykuły