Trenerzy Reprezentacji Polski w Piłce Nożnej odgrywają kluczową rolę w osiąganiu sukcesów przez polską kadrę na arenie międzynarodowej. W niniejszym artykule przedstawiamy kompletną i aktualną na rok 2023 listę wszystkich trenerów reprezentacji Polski w piłce nożnej od początku jej istnienia. Znajdziesz tutaj zarówno obecnych, jak i byłych selekcjonerów oraz ich asystentów i trenerów poszczególnych formacji. Poznasz ich życiorysy, największe osiągnięcia i ciekawostki. Zapraszam do lektury!
Kluczowe wnioski:- Reprezentację Polski prowadziło wielu znakomitych trenerów, którzy odcisnęli piętno na jej grze i wynikach.
- Niektórzy selekcjonerzy piastowali to stanowisko przez wiele lat, inni tylko kilka meczów.
- Kilku polskich trenerów odniosło sukcesy z reprezentacją, ale też w klubach za granicą.
- Oprócz pierwszego trenera, w sztabie szkoleniowym pracuje zazwyczaj kilku asystentów.
- W artykule znajdziesz pełną listę wszystkich dotychczasowych trenerów polskiej kadry.
Główni trenerzy reprezentacji Polski od lat
Reprezentacja Polski w piłce nożnej ma długą i bogatą historię. Od czasu rozegrania pierwszego oficjalnego meczu w 1921 roku, prowadziło ją wielu wybitnych trenerów. Jednym z pierwszych był legendarny Józef Kałuża, który stał za sukcesami polskiej kadry na Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie w 1936 roku. W latach 50. i 60. reprezentacją kierowali tacy szkoleniowcy jak Ryszard Koncewicz czy Kazimierz Górski. Ten ostatni poprowadził Polskę do złota na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium w 1972 roku.
W kolejnych dekadach stery reprezentacji przejmowali m.in. Antoni Piechniczek, Andrzej Strejlau, Janusz Wójcik czy Jerzy Engel. Na przełomie wieków najdłużej, bo aż przez 8 lat kadrę prowadził Jerzy Engel. Po nim function obejmowali m.in. Zbigniew Boniek, Paweł Janas, Leo Beenhakker oraz Franciszek Smuda.
Od 2012 roku głównym trenerem reprezentacji Polski był Adam Nawałka, który poprowadził drużynę do ćwierćfinału Euro 2016 we Francji. Po nim kadrę przejął Portugalczyk Paulo Sousa, a od stycznia 2022 roku funkcję selekcjonera reprezentacji Polski pełni Czesław Michniewicz.
Najwybitniejsi trenerzy w historii
Spośród wszystkich trenerów w ponad 100-letniej historii reprezentacji Polski, kilka nazwisk szczególnie zapisało się na kartach polskiego futbolu. Byli to przede wszystkim Kazimierz Górski, Antoni Piechniczek i Jerzy Engel. Ten pierwszy jako jedyny poprowadził polską kadrę do mistrzostwa świata w 1974 roku i do złotego medalu igrzysk olimpijskich w 1972 roku. Piechniczek triumfował natomiast na mistrzostwach świata w 1982 roku. Z kolei Engel jako jedyny pozostawał selekcjonerem przez 8 lat i awansował z drużyną na mistrzostwa świata 2002.
Najdłużej pracujący selekcjonerzy polskiej kadry
Choć wielu trenerów prowadziło polską reprezentację tylko przez krótki czas, kilku z nich pełniło tę funkcję przez wiele lat. Rekordzistą pod tym względem jest Jerzy Engel, który stał na czele kadry w latach 1994-2002, czyli przez 8 lat. Jest to najdłuższy staż selekcjonerski w historii reprezentacji Polski.
Drugim w kolejności jest Kazimierz Górski, który prowadził drużynę w latach 1970-1976, czyli przez 7 lat. Trzecie miejsce zajmuje Ryszard Koncewicz ze stażem 6-letnim w latach 1961-1967. Tuż za podium uplasował się Antoni Piechniczek, który kadrę trenował w latach 1978-1982 oraz ponownie 1992-1995, łącznie przez ponad 5 lat.
Do trenerów, którzy długo zarządzali reprezentacją należą także Wojciech Łazarek (4 lata w latach 80.), Andrzej Strejlau (4 lata na przełomie lat 80. i 90.) oraz aktualnie Czesław Michniewicz (od stycznia 2022).
Czytaj więcej: KKS Lech Forum - dyskusja kibiców Kolejorza
Polscy trenerzy mistrzostw świata i Europy
Kilku polskich selekcjonerów miało zaszczyt poprowadzić reprezentację Polski na wielkich międzynarodowych turniejach - mistrzostwach świata i Europy. Pierwszym z nich był Kazimierz Górski, który w 1974 roku doprowadził Polskę do 3. miejsca na mistrzostwach świata w RFN. Srebrny medal na tym turnieju zdobył natomiastAntoni Piechniczek w 1982 roku.
Jeśli chodzi o mistrzostwa Europy, to pierwszym selekcjonerem był Wojciech Łazarek, który w 1980 roku wystawił reprezentację Polski na Euro we Włoszech. Później, w latach 2008 i 2012 kadrę na Euro powoływał Leo Beenhakker. Największe sukcesy osiągnęli jednak Adam Nawałka, który w 2016 roku dotarł do ćwierćfinału Euro we Francji oraz aktualny trener Czesław Michniewicz - półfinalista Euro 2020.
Znani polscy szkoleniowcy sukcesów za granicą

Wielu polskich trenerów po pracy w reprezentacji Polski, z powodzeniem kontynuowało karierę w czołowych klubach europejskich. Do najbardziej utytułowanych należą Kazimierz Górski i Andrzej Strejlau.
Kazimierz Górski zdobył Puchar Zdobywców Pucharów z Panathinaikosem AO w sezonie 1970/71. Andrzej Strejlau sięgnął po ten sam trofeum z FC Barcelona w sezonie 1978/79. Ponadto w sezonie 1982/83 doprowadził Barcelonę do zdobycia Pucharu Króla. Wielkim sukcesem polskiego trenera było również mistrzostwo Szwajcarii wywalczone z Grasshoppers Zurych w sezonie 1987/88.
Z kolei Franciszek Smuda, po epizodzie w reprezentacji Polski, został mistrzem Grecji w sezonie 2013/14 prowadząc PAOK Saloniki. Również Adam Nawałka po reprezentacji wyjechał za granicę i zdobył mistrzostwo Arabii Saudyjskiej z Al-Ittihad Dżudda.
Trenerzy młodzieżowych reprezentacji Polski
Oprócz trenerów pierwszej reprezentacji seniorów, w sztabie szkoleniowym polskich drużyn narodowych zatrudnieni są również selekcjonerzy młodzieżowych kadr - U-21, U-20, U-19 itd. Obecnie trenerem kadry U-21 jest Michał Probierz, U-20 - Michał Globisz, U-19 - Michał Kopczyński, a U-17 - Dariusz Gęsior.
W przeszłości młodzieżowe reprezentacje Polski prowadzili tacy szkoleniowcy, jak Andrzej Zamilski, Jerzy Kopa, Czesław Jakołcewicz, Andrzej Zamilski, Marek Chojnacki, Dariusz Kubicki, Marcin Dorna, Jerzy Brzęczek, Stefan Majewski czy Jacek Magiera, którzy później awansowali do sztabów seniorskiej kadry.
Dodatkowi trenerzy kadry i ich funkcje
Oprócz głównego selekcjonera, polską reprezentację wspierają też dodatkowi członkowie sztabu szkoleniowego. Należą do nich asystenci pierwszego trenera, którzy pomagają mu w prowadzeniu zajęć, analizie taktycznej i doborze składu.
Kolejnymi ważnymi członkami sztabu są trenerzy bramkarzy, odpowiedzialni za szkolenie golkiperów powołanych do kadry. W sztabie znajdują się również trenerzy przygotowania fizycznego dbający o formę zawodników. Ponadto kadra zatrudnia fizjoterapeutów, lekarzy, psychologów i analityków wideo.
Podsumowanie
Trenerzy Reprezentacji Polski w Piłce Nożnej odgrywają niezwykle istotną rolę w osiąganiu sukcesów przez polską kadrę. Wielu wybitnych polskich szkoleniowców zapisało się na kartach historii, prowadząc drużynę narodową do zwycięstw i medali na wielkich turniejach. Kazimierz Górski, Antoni Piechniczek, Jerzy Engel to tylko niektóre legendy polskiej piłki nożnej i trenerki.
Co ciekawe, kilku trenerów Reprezentacji Polski odniosło również sukcesy w klubach za granicą. Kazimierz Górski czy Andrzej Strejlau zdobywali europejskie puchary z zagranicznymi drużynami. Pokazuje to, że polscy szkoleniowcy potrafią odnieść sukces nie tylko z kadrą narodową.
Oprócz pierwszego trenera, na sukcesy Reprezentacji Polski pracuje cały sztab szkoleniowy, w którym znajdują się asystenci, trenerzy bramkarzy, przygotowania fizycznego i wielu innych specjalistów. To zgrana praca całego teamu prowadzi polską kadrę do zwycięstw.
Mam nadzieję, że ten artykuł pozwolił Ci poznać wszystkich dotychczasowych Trenerów Reprezentacji Polski w Piłce Nożnej i docenić ich wkład w sukcesy polskiej drużyny narodowej. Trzymam kciuki za kolejne zwycięstwa polskiej kadry pod wodzą jej świetnych trenerów!