News

Niedostępni w Twojej lokalizacji: co się dzieje?

Autor Dawid Potempa
Dawid Potempa12.02.20247 min.
Niedostępni w Twojej lokalizacji: co się dzieje?

Ograniczenia geograficzne treści w internecie są coraz bardziej powszechne. Czasami, gdy próbujesz uzyskać dostęp do strony internetowej lub serwisu, pojawia się komunikat "Niedostępni w Twojej lokalizacji". Dzieje się tak z różnych powodów - najczęściej ze względu na ograniczenia licencyjne, prawa autorskie lub dostosowanie treści do lokalnego rynku. Jednak istnieją sposoby, aby ominąć te blokady - na przykład za pomocą sieci VPN. W niniejszym artykule wyjaśnimy, dlaczego niektóre treści są niedostępne w Twojej lokalizacji oraz jak sobie z tym poradzić.

Ograniczenia geograficzne treści

Coraz częściej zdarza się, że próbując uzyskać dostęp do jakiejś strony internetowej lub serwisu, widzimy komunikat "Niedostępni w Twojej lokalizacji". Oznacza to, że dany serwis wprowadził ograniczenia geograficzne, blokując dostęp dla użytkowników z określonych krajów lub regionów.

Takie ograniczenia stosowane są najczęściej ze względów licencyjnych, prawnych lub biznesowych. Na przykład serwis streamingowy może nie mieć praw do emisji konkretnych treści poza granicami kraju, w którym działa. Podobnie sklep internetowy może dostarczać swoje produkty tylko na terenie jednego państwa.

Dla użytkownika oznacza to po prostu brak dostępu do interesującej go zawartości. Jednak w niektórych przypadkach da się obejść blokadę geograficzną, na przykład korzystając z sieci VPN.

Dlaczego stosuje się blokady regionalne?

Ograniczanie dostępu dla użytkowników z konkretnych regionów ma różne przyczyny. Oto najważniejsze z nich:

  • Kwestie licencyjne i prawne związane z prawami autorskimi - serwisy streamingowe czy VoD muszą uzyskać licencję na emisję treści tylko w wybranych krajach.
  • Dostosowanie oferty i cen produktów lub usług do lokalnego rynku - tonaturalne w przypadku e-commerce.
  • Regulacje prawne np. dotyczące hazardu online, które bywają różne w poszczególnych państwach.

W efekcie użytkownicy dostają dostęp tylko do treści i ofert przeznaczonych konkretnie dla nich. Choć jest to irytujące, ma swoje uzasadnienie biznesowe i prawne.

Blokada regionalna przez dostawców

Za wprowadzanie ograniczeń geograficznych odpowiadają zazwyczaj sami dostawcy treści - serwisy streamingowe, sklepy internetowe itp. Robią to samodzielnie, by dostosować zasięg swoich usług do posiadanych licencji, przepisów prawa czy modelu biznesowego.

Jednak czasem takie blokady wprowadzają też firmy pośredniczące w dostarczaniu treści do użytkowników końcowych. Chodzi tu na przykład o:

  • Operatorów telekomunikacyjnych, którzy mogą blokować lub spowalniać ruch do wybranych serwisów.
  • Producentów przeglądarek internetowych, którzy filtrują dostępne treści pod kątem bezpieczeństwa i legalności.

W tych przypadkach ograniczenia również dotyczą konkretnych regionów świata i uniemożliwiają dostęp do witryn, które są legalne i bezpieczne w innych krajach.

Czytaj więcej: Jurgen Klopp następną pracą w Niemczech?

Obejście blokad za pomocą VPN

Aby ominąć blokadę dostępu dla swojego kraju lub regionu, wielu użytkowników decyduje się skorzystać z VPN (Virtual Private Network). VPN to technologia, która pozwala uzyskać anonimowość i bezpieczeństwo w sieci.

Działa ona poprzez szyfrowanie ruchu internetowego oraz zmianę wirtualnej lokalizacji użytkownika. Oznacza to, że po połączeniu się z serwerem VPN w wybranym kraju, witryny i aplikacje internetowe będą myśleć, że znajdujemy się właśnie tam.

Dzięki temu można na przykład: - oglądać serwisy streamingowe z katalogiem filmów dostępnym tylko dla USA.
- korzystać ze sklepów internetowych, które wysyłają zakupy tylko na terenie Chin.

Jest to więc skuteczny sposób na odblokowanie dostępu do regionalnie zablokowanych treści i usług online.

Pamiętaj jednak, że korzystanie z VPN w takich celach może naruszać regulaminy serwisów objętych blokadą. Upewnij się, że ich zasady na to pozwalają zanim zaczniesz z takiego obejścia korzystać.

Wymagania licencyjne ograniczają dostęp

Niedostępni w Twojej lokalizacji: co się dzieje?

Jedna z głównych przyczyn blokowania dostępu do treści w wybranych krajach to kwestie licencji. Dotyczy to zwłaszcza platform streamingowych oraz serwisów wideo na życzenie (VoD).

Aby móc legalnie udostępniać filmy i seriale online, platformy te muszą nabyć licencję od właścicieli praw autorskich - studiów filmowych, telewizyjnych itp. Licencje takie zazwyczaj obejmują tylko wybrane kraje lub regiony świata.

Oznacza to, że serwis streamingowy X może mieć licencję na emisję konkretnego serialu tylko dla widzów w Ameryce Północnej. Jeśli ktoś z Europy czy Azji spróbuje go obejrzeć na tej platformie, zobaczy jedynie komunikat "Niedostępne w Twojej lokalizacji".

Ciekawostką jest, że opłacając subskrypcję w serwisie streamingowym, też nie zyskujemy dostępu do pełnej biblioteki filmów i seriali. Nawet jeśli platforma działa globalnie, to z powodów licencyjnych część tytułów dostępna jest tylko regionalnie lub w wybranych krajach.

Dzieje się tak dlatego, że platformy streamingowe negocjują osobne umowy na emisję danych treści z ich właścicielami i niekoniecznie uzyskują prawa obejmujące wszystkie rejony świata.

Prawa autorskie a dostępność treści

Oprócz wspomnianych wcześniej kwestii licencyjnych, ograniczenia regionalne w dostępie do treści wynikają również z przepisów dotyczących praw autorskich.

Są one inne w poszczególnych krajach, co przekłada się na zróżnicowaną dostępność utworów objętych ochroną. Na przykład europejskie regulacje często są tu znacznie bardziej rygorystyczne niż w Azji czy Ameryce Północnej.

Dotyczy to zwłaszcza internetu - wielu wydawców i autorów nie udziela zgody na rozpowszechnianie swoich dzieł online poza granicami jednego państwa lub kontynentu. Stąd biorą się między innymi blokady w dostępie do e-booków czy cyfrowej prasy.

Harmonizacja przepisów to cel na przyszłość

Idealną sytuacją byłaby międzynarodowa harmonizacja praw autorskich, która ułatwiłaby legalną dystrybucję treści w internecie bez ograniczeń geograficznych.

Jednak jest to skomplikowany i długi proces, więc blokady regionalne z powodów prawno-autorskich pozostaną z nami jeszcze przez wiele lat.

Dostosowanie treści do rynków lokalnych

Innym powodem stosowania blokad geograficznych w internecie jest chęć maksymalnego dostosowania oferty i komunikacji marki do specyfiki lokalnych rynków.

Przykładem mogą być tutaj globalne sieci handlowe czy restauracyjne, które w zależności od kraju oferują nieco inny asortyment produktów i odmienną aranżację wnętrz.

Podobne zabiegi stosowane są na stronach internetowych czy w mediach społecznościowych takich firm. Specjalne wersje językowe, kampanie marketingowe ukierunkowane na wybrane grupy odbiorców to tylko niektóre z nich.

Podsumowanie

Niedostępność niektórych treści w internecie w wybranych lokalizacjach to coraz powszechniejsze zjawisko. Wynika ono z różnych przyczyn - najczęściej ograniczeń licencyjnych, regulacji prawnych lub modeli biznesowych dostawców. Użytkownicy muszą się z tym pogodzić, choć istnieją pewne sposoby na obejście blokad, np. wykorzystując proxy czy sieci VPN.

Podsumowując, geograficzne ograniczenia dostępu w sieci stosowane są w uzasadnionych przypadkach, jednak dla internautów frustrujące. Na całe szczęście rozwój technologii i większa digitalizacja treści pozwala mieć nadzieję, że w przyszłości będzie to coraz rzadsze zjawisko.

Oceń artykuł

rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
rating-outline
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

5 Podobnych Artykułów:

  1. Trzecia Liga Grupa 4 na żywo - wyniki i tabele online | 3 liga 4 grupa
  2. Martin Braithwaite: Duński napastnik, o którym dopiero będzie głośno
  3. Chelsea kontra Everton: Starcie gigantów - kto zdominuje pole gry?
  4. Jak osiągnąć wyższą CTR w branży informacyjnej
  5. Witaj w świecie sportu online - sprawdź teraz!
Autor Dawid Potempa
Dawid Potempa

Od lat jestem zapalonym kibicem Ruchu Radzionków. Prowadzę bloga, na którym dzielę się wiedzą na temat klubu, piłkarzy i losów drużyny. Jestem ekspertem od spraw Śląska.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Zaskakujący faworyt na nowego menedżera Manchesteru United
NewsZaskakujący faworyt na nowego menedżera Manchesteru United

Mauricio Pochettino według bukmacherów jest obecnie faworytem do objęcia posady menedżera Manchesteru United. Niespodzianką jest wysoka pozycja Kierana McKenny, byłego asystenta Solskjæra w United, który obecnie cieszy się sukcesami w Ipswich Town