Niedostępni w Twojej lokalizacji: co się dzieje?

Niedostępni w Twojej lokalizacji: co się dzieje?
Autor Dawid Potempa
Dawid Potempa12.02.2024 | 7 min.

Ograniczenia geograficzne treści w internecie są coraz bardziej powszechne. Czasami, gdy próbujesz uzyskać dostęp do strony internetowej lub serwisu, pojawia się komunikat "Niedostępni w Twojej lokalizacji". Dzieje się tak z różnych powodów - najczęściej ze względu na ograniczenia licencyjne, prawa autorskie lub dostosowanie treści do lokalnego rynku. Jednak istnieją sposoby, aby ominąć te blokady - na przykład za pomocą sieci VPN. W niniejszym artykule wyjaśnimy, dlaczego niektóre treści są niedostępne w Twojej lokalizacji oraz jak sobie z tym poradzić.

Ograniczenia geograficzne treści

Coraz częściej zdarza się, że próbując uzyskać dostęp do jakiejś strony internetowej lub serwisu, widzimy komunikat "Niedostępni w Twojej lokalizacji". Oznacza to, że dany serwis wprowadził ograniczenia geograficzne, blokując dostęp dla użytkowników z określonych krajów lub regionów.

Takie ograniczenia stosowane są najczęściej ze względów licencyjnych, prawnych lub biznesowych. Na przykład serwis streamingowy może nie mieć praw do emisji konkretnych treści poza granicami kraju, w którym działa. Podobnie sklep internetowy może dostarczać swoje produkty tylko na terenie jednego państwa.

Dla użytkownika oznacza to po prostu brak dostępu do interesującej go zawartości. Jednak w niektórych przypadkach da się obejść blokadę geograficzną, na przykład korzystając z sieci VPN.

Dlaczego stosuje się blokady regionalne?

Ograniczanie dostępu dla użytkowników z konkretnych regionów ma różne przyczyny. Oto najważniejsze z nich:

  • Kwestie licencyjne i prawne związane z prawami autorskimi - serwisy streamingowe czy VoD muszą uzyskać licencję na emisję treści tylko w wybranych krajach.
  • Dostosowanie oferty i cen produktów lub usług do lokalnego rynku - tonaturalne w przypadku e-commerce.
  • Regulacje prawne np. dotyczące hazardu online, które bywają różne w poszczególnych państwach.

W efekcie użytkownicy dostają dostęp tylko do treści i ofert przeznaczonych konkretnie dla nich. Choć jest to irytujące, ma swoje uzasadnienie biznesowe i prawne.

Blokada regionalna przez dostawców

Za wprowadzanie ograniczeń geograficznych odpowiadają zazwyczaj sami dostawcy treści - serwisy streamingowe, sklepy internetowe itp. Robią to samodzielnie, by dostosować zasięg swoich usług do posiadanych licencji, przepisów prawa czy modelu biznesowego.

Jednak czasem takie blokady wprowadzają też firmy pośredniczące w dostarczaniu treści do użytkowników końcowych. Chodzi tu na przykład o:

  • Operatorów telekomunikacyjnych, którzy mogą blokować lub spowalniać ruch do wybranych serwisów.
  • Producentów przeglądarek internetowych, którzy filtrują dostępne treści pod kątem bezpieczeństwa i legalności.

W tych przypadkach ograniczenia również dotyczą konkretnych regionów świata i uniemożliwiają dostęp do witryn, które są legalne i bezpieczne w innych krajach.

Czytaj więcej: Jurgen Klopp następną pracą w Niemczech?

Obejście blokad za pomocą VPN

Aby ominąć blokadę dostępu dla swojego kraju lub regionu, wielu użytkowników decyduje się skorzystać z VPN (Virtual Private Network). VPN to technologia, która pozwala uzyskać anonimowość i bezpieczeństwo w sieci.

Działa ona poprzez szyfrowanie ruchu internetowego oraz zmianę wirtualnej lokalizacji użytkownika. Oznacza to, że po połączeniu się z serwerem VPN w wybranym kraju, witryny i aplikacje internetowe będą myśleć, że znajdujemy się właśnie tam.

Dzięki temu można na przykład: - oglądać serwisy streamingowe z katalogiem filmów dostępnym tylko dla USA.
- korzystać ze sklepów internetowych, które wysyłają zakupy tylko na terenie Chin.

Jest to więc skuteczny sposób na odblokowanie dostępu do regionalnie zablokowanych treści i usług online.

Pamiętaj jednak, że korzystanie z VPN w takich celach może naruszać regulaminy serwisów objętych blokadą. Upewnij się, że ich zasady na to pozwalają zanim zaczniesz z takiego obejścia korzystać.

Wymagania licencyjne ograniczają dostęp

Jedna z głównych przyczyn blokowania dostępu do treści w wybranych krajach to kwestie licencji. Dotyczy to zwłaszcza platform streamingowych oraz serwisów wideo na życzenie (VoD).

Aby móc legalnie udostępniać filmy i seriale online, platformy te muszą nabyć licencję od właścicieli praw autorskich - studiów filmowych, telewizyjnych itp. Licencje takie zazwyczaj obejmują tylko wybrane kraje lub regiony świata.

Oznacza to, że serwis streamingowy X może mieć licencję na emisję konkretnego serialu tylko dla widzów w Ameryce Północnej. Jeśli ktoś z Europy czy Azji spróbuje go obejrzeć na tej platformie, zobaczy jedynie komunikat "Niedostępne w Twojej lokalizacji".

Ciekawostką jest, że opłacając subskrypcję w serwisie streamingowym, też nie zyskujemy dostępu do pełnej biblioteki filmów i seriali. Nawet jeśli platforma działa globalnie, to z powodów licencyjnych część tytułów dostępna jest tylko regionalnie lub w wybranych krajach.

Dzieje się tak dlatego, że platformy streamingowe negocjują osobne umowy na emisję danych treści z ich właścicielami i niekoniecznie uzyskują prawa obejmujące wszystkie rejony świata.

Prawa autorskie a dostępność treści

Oprócz wspomnianych wcześniej kwestii licencyjnych, ograniczenia regionalne w dostępie do treści wynikają również z przepisów dotyczących praw autorskich.

Są one inne w poszczególnych krajach, co przekłada się na zróżnicowaną dostępność utworów objętych ochroną. Na przykład europejskie regulacje często są tu znacznie bardziej rygorystyczne niż w Azji czy Ameryce Północnej.

Dotyczy to zwłaszcza internetu - wielu wydawców i autorów nie udziela zgody na rozpowszechnianie swoich dzieł online poza granicami jednego państwa lub kontynentu. Stąd biorą się między innymi blokady w dostępie do e-booków czy cyfrowej prasy.

Harmonizacja przepisów to cel na przyszłość

Idealną sytuacją byłaby międzynarodowa harmonizacja praw autorskich, która ułatwiłaby legalną dystrybucję treści w internecie bez ograniczeń geograficznych.

Jednak jest to skomplikowany i długi proces, więc blokady regionalne z powodów prawno-autorskich pozostaną z nami jeszcze przez wiele lat.

Dostosowanie treści do rynków lokalnych

Innym powodem stosowania blokad geograficznych w internecie jest chęć maksymalnego dostosowania oferty i komunikacji marki do specyfiki lokalnych rynków.

Przykładem mogą być tutaj globalne sieci handlowe czy restauracyjne, które w zależności od kraju oferują nieco inny asortyment produktów i odmienną aranżację wnętrz.

Podobne zabiegi stosowane są na stronach internetowych czy w mediach społecznościowych takich firm. Specjalne wersje językowe, kampanie marketingowe ukierunkowane na wybrane grupy odbiorców to tylko niektóre z nich.

Podsumowanie

Niedostępność niektórych treści w internecie w wybranych lokalizacjach to coraz powszechniejsze zjawisko. Wynika ono z różnych przyczyn - najczęściej ograniczeń licencyjnych, regulacji prawnych lub modeli biznesowych dostawców. Użytkownicy muszą się z tym pogodzić, choć istnieją pewne sposoby na obejście blokad, np. wykorzystując proxy czy sieci VPN.

Podsumowując, geograficzne ograniczenia dostępu w sieci stosowane są w uzasadnionych przypadkach, jednak dla internautów frustrujące. Na całe szczęście rozwój technologii i większa digitalizacja treści pozwala mieć nadzieję, że w przyszłości będzie to coraz rzadsze zjawisko.

5 Podobnych Artykułów:

  1. Trzecia Liga Grupa 4 na żywo - wyniki i tabele online | 3 liga 4 grupa
  2. Najlepsze typy bukmacherskie: Premier League, Sky Bet EFL & Bundesliga, sobota 10/02
  3. Przenosiny zweryfikowanych transferów: Premier League, Sky Bet EFL i europejskie transfery zakończone na sezon 2023/24
  4. Klasyfikacja strzelców Ekstraklasy w sezonie 2022/2023 - Tabela najlepszych strzelców
  5. Legia Warszawa na europejskich boiskach - zdobyte trofea w krajach i latach
tagTagi
shareUdostępnij
Autor Dawid Potempa
Dawid Potempa

Od lat jestem zapalonym kibicem Ruchu Radzionków. Prowadzę bloga, na którym dzielę się wiedzą na temat klubu, piłkarzy i losów drużyny. Jestem ekspertem od spraw Śląska.

Oceń artykuł
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 0.00 Liczba głosów: 0

Komentarze (0)

email
email

Polecane artykuły