Czy kiedykolwiek zadawałeś sobie pytanie, jaki będzie najlepszy skład reprezentacji Anglii na Euro 2024? Wielu fanów narzekało na konserwatywne podejście Garetha Southgate'a, domagając się bardziej ofensywnej taktyki inspirowanej klubowymi trenami. Jednak światowy trener wybrał bardziej defensywne ustawienie, które ma prowadzić do sukcesu w turniejach międzynarodowych.
Konserwatywne podejście niezbędne dla sukcesu
Mistrzostwa Europy i Mistrzostwa Świata wygrywane są dzięki prostszemu i bardziej konserwatywnemu ustawieniu taktycznemu – zbliżonemu do futbolu z początku XXI wieku - niż cokolwiek, co widzimy w piłce klubowej. Istnieją dwa powody tego stanu rzeczy: po pierwsze, brakuje czasu na wdrożenie skomplikowanych rozwiązań podczas letnich turniejów, a po drugie, chaos meczów pucharowych sprzyja ostrożności.
Ta tendencja utrzymuje się od dziesięcioleci, a mimo to wciąż wielu uważa, że reprezentacja Anglii powinna naśladować intensywne pressingu w stylu Kloppa lub zastosować cofniętych obrońców według pomysłów Guardioli. Tymczasem są to rozwiązania, które nie dają się prosto przeszczepić – stanowią one część bardzo długiego i skomplikowanego systemu codziennej pracy klubu.
Krytyka najlepszego składu Garetha Southgate'a jest w wielu przypadkach nieuprawniona – jego strategia taktyczna, progresywność i chęć rozwoju nie powinny budzić wątpliwości. Kadrze narodowej potrzebne jest raczej proste i zachowawcze ustawienie, a nie nadmiernie skomplikowane pomysły.
Southgate nadal idzie naprzód
Southgate zmienił ustawienie z 3-4-3 na Mundialu 2018 na 4-3-3 podczas Euro 2021, a następnie na bardziej ofensywne 4-2-3-1 w ciągu ostatniego roku. Co więcej, bezlitośnie usunął z kadry zawodników pokroju Hendersona, Rashforda, Sterlinga czy Rooneyaa, tworząc dzisiejszą, młodą drużynę.
- Krytykowanie Southgate'a za lojalność wobec ulubieńców pomija konieczność zbudowania stałego, zgranego składu w krótkich przerwach między meczami reprezentacji.
- Przywiązywanie wagi do tego, co dzieje się w klubach, a nie do rzeczywistych wymagań futbolu międzynarodowego, było głównym źródłem niesłusznej krytyki wobec selekcjonera.
- Tymczasem ostatnia kadra na Euro 2024 tchnęła nowe życie w erę Southgate'a - odejście Hendersona było konieczne, a powołania młodych graczy takich jak Quansah, Jones, Branthwaite, Wharton i Eze wpisują się w pozytywną rotację, jaka miała miejsce przez cały okres jego pracy.
Oznacza to, że możemy na nowo zaufać podejściu Southgate'a i w dużej mierze zgodzić się z jego wyborami najlepszego składu dopasowanego do specyfiki futbolu reprezentacyjnego.
Czytaj więcej: Kogo wybierze Gareth Southgate do reprezentacji Anglii na Euro?
Trent Alexander-Arnold powinien rozpoczynać?
Wołania o wystawienie Trenta Alexandra-Arnolda na prawej obronie są zrozumiałe, ale Kyle Walker zostanie wybrany na tę pozycję ze względu na jego bezcenną szybkość przydatną w powstrzymywaniu kontrataków silniejszych rywali oraz dzięki współpracy z Johnem Stonesem w klubie. Stones z kolei jest oczywistym wyborem na środkowego obrońcę.
Partnerem Stonesa w obronie będzie Harry Maguire – najlepsza opcja ze względu na brak wybitnych alternatyw, doświadczenie i umiejętności w grze głową uzupełniające atutys Stonesa. Para Stones-Maguire znakomicie ze sobą współpracuje.
Pozostałe pozycje w najlepszym składzie zdominują najlepsi angielscy piłkarze: Declan Rice, Jude Bellingham (офенсывны полузащитник), Phil Foden (lewe skrzydło), Harry Kane i Bukayo Saka. Możliwe są przesunięcia Fodena do środka, a Bellinghama głębiej, ale początkowe ustawienie wydaje się właściwe.
Pozostaje kwesta bramkarza – tutaj zdecydowanie prowadzi Jordan Pickford. Ostatnie kontrowersje dotyczą wyłącznie lewej obrony, gdzie kontuzja Luka Shawa ogranicza opcje Southgate'a. Być może niewystawienie Leviego Colwilla to błąd i zobaczymy wybór "gorszego zła" - Kierana Trippiera na tej pozycji. Bez wątpienia jest to największa słabość tej reprezentacji, ale zasłużyła ona już na zaufanie dzięki progresywności, bezwzględności i przebiegłości Garetha Southgate'a. Czas na mecze!