W ramach akcji „Sportowy Śląsk” zapraszamy wszystkich chętnych na trening rugby a jednocześnie rekrutację do drużyny Rugby Wrocław, w tą sobotę 10 października o godzinie 17:00 na boisku przy Lotniczej.
Przeprowadziliśmy krótki wywiad z Wrocławskim rugbystom Bartkiem Rysiem, zapraszamy do lektury!
Jesteś zawodnikiem drużyny Rugby Wrocław, powiedz nam skąd wzięło się Twoje zainteresowanie tą dyscypliną sportu i jak powstawała drużyna we Wrocławiu?
Zacząłem grać w 2008 na studiach w Anglii, ale mój rzeczywisty początek z tym sportem to sekcja Rugby na Politechnice Wrocławskiej i zajęcia prowadzone przez Tomasza Knapa, wcześniej przez wiele lat była koszykówka i inne dyscypliny, jednak to właśnie rugby – ten zespołowy sport walki okazał się tym, czego szukałem. Początki rugby we Wrocławiu to rok 2004 (choć pierwsza w historii sekcja rugby w naszym mieście powstała w latach 50 w Ślęzie Wrocław, jednak nie przetrwała próby czasu). Treningi prowadzone na boisku na Górce Szczepińskiej – to była prawdziwa kuźnia charakterów – po chwili powstała akademicka sekcja rugby na Politechnice Wrocławskiej i zaczęły się pierwsze sukcesy. Drużyna zaczęła z powodzeniem grać w Ekstralidze Rugby 7, następnie w Polskiej Lidze Rugby 7. Kilku zawodników zadebiutowało również w reprezentacji Polski. Problemy finansowe w AZS sprawiły, że w 2011 powstał nowy klub – Klub Sportowy Rugby Wrocław – obecnie największy klub rugby na Dolnym Śląsku (oprócz Wrocławia są jeszcze w Bolesławcu, Wałbrzychu, Lubinie, Świdnicy i Głogowie). Klub zaczął się dynamicznie rozwijać, wzrosła liczba zawodników, w efekcie w 2013 KSRW zadebiutowało w rozgrywkach rugby piętnastoosobowego. Rugby Wrocław jako beniaminek w piętnastkach zaczął rozgrywki od 2 ligi rugby i od dwóch sezonów sukcesywnie przygotowuje swoją kadrę i strukturę klubową do awansu do wyższej klasy rozgrywkowej. W 2015 powstała drużyna kadetów, której zawodnicy są regularnie powoływani do kadr wojewódzkich.
Doszły nas informacje, że drużyna ma stać się częścią wielkiej rodziny WKS-u, czy to prawda?A jak tak to na jakim etapie jest cały proces?
Nie ukrywamy, że zawodnicy Rugby Wrocław, to w większości mieszkańcy Wrocławia i okolic, naturalną zatem koleją rzeczy jest kibicowanie sekcjom Śląska Wrocław. Powstanie sekcji rugby w WKS do niedawna było tylko mrzonką – wymagania dotyczące posiadania grup młodzieżowych, czy własnego obiektu przez długi czas praktycznie dyskwalifikowały wrocławskie rugby. Od powstania KS Rugby Wrocław wiele w tej materii się zmieniło i niewykluczone jest ponowne rozpoczęcie rozmów z władzami Śląska. Co ciekawe, w tym roku, na mocy porozumienia pomiędzy Ministerstwem Obrony Narodowej i Ministerstwem Sportu, rugby stało się oficjalną dyscypliną w polskiej armii. Wrocławski Okręg Wojskowy będzie jednym z czterech ośrodków w Polsce, gdzie powstaną drużyny rugby.
Jak wyglądają treningi i kiedy się odbywają? Kto może zostać rugbystą?
Treningi rugby odbywają się na boisku 2 razy w tygodniu – we wtorki i czwartki. Ponadto każdy zawodnik zobowiązany jest do indywidualnych treningów na siłowni i biegowych. W zimie dodatkowo organizujemy treningi zapaśnicze/judo – prowadzone m.in. przez Rafała Kubackiego. Zawsze po rekrutacji powołujemy Kadrę B, a czasem i ABC – grupy mniej zaawansowane. W rugby praktycznie może grać każdy wysportowany kandydat. Kluczowe jednak jest odpowiednie nastawienie. Od ponad 100 lat rugby nazywane jest chuligańską grą dla dżentelmenów. Nie bez powodu. Gra w rugby zaczyna się od głowy – tu nie ma miejsca na gwiazdorstwo czy samowolkę. Obowiązuje absolutna dyscyplina i zespołowy duch gry. Osoby, które nie potrafią podporządkować się zasadom panującym w drużynie szybko ją opuszczają. Zdecydowanie najlepszymi kandydatami do gry w rugby są osoby, które mają doświadczenia w sportach kontaktowych – zarówno indywidualnych (zapasy, judo, etc), jak i drużynowych – np. piłka ręczna. Nie ma jednolitego przepisu na rugbistę – grają tu zarówno krępi, silni gracze, jak i bardziej smukli, ale za to szybcy zawodnicy.
Jaką Twoim zdaniem popularnością cieszy się rugby w Polsce? Mógłbyś opisać najważniejsze drużyny ligi? Które spotkania są najciekawsze i czy macie jakieś swoje szlagiery czy derby?
Rugby w Polsce to około 60 klubów – w tym niemal 30 występujących w ligach rugby piętnastoosobowego. Największą popularnością cieszą się Lechia Gdańsk, Arka Gdynia, Ogniwo Sopot i Budowlani Łódź. Tu warto pochylić się nad derbami Pomorza – nie jest tajemnicą, że na początku XXI wieku kluby z Gdańska i Gdyni nabrały rozpędu dzięki zainteresowaniu i zaangażowaniu środowisk kibicowskich w rugby. Wówczas ustalono jednak nienaruszalne zasady obowiązujące na każdym meczu rugby. Jest swoistym fenomenem (nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach, głównie brytyjskich i Francji), że podczas meczów rugby zawieszone zostają spory między środowiskami kibicowskimi Klubów. Podczas rugbowych derbów Pomorza na jednej trybunie siedzą obok siebie kibice Lechii, Arki i Ogniwa, a kwestię szeroko pojętej walki pozostawiają dżentelmenom na boisku. Co więcej, po meczu mają okazję razem wypić piwo z zawodnikami drużyn podczas tzw. „Trzeciej Połowy Meczu”. Rugby Wrocław również rozgrywa swój ligowy klasyk – od wielu lat toczymy sportowe boje z Watahą Zielona Góra – ten mecz zawsze przyciąga wielu kibiców, a zawodnikom trzeszczą kości. W 2013 mieliśmy okazję grać również z niedawno powstałą Legią Warszawa, która dzięki wsparciu klubu piłkarskiego niezwykle szybko się rozwinęła i dziś bije się o awans do Ekstraligi. Popularność rugby w Polsce rośnie z roku na rok – sukcesy reprezentacji Polski (w siódemkach zdobyliśmy w tym roku Mistrzostwo Europy Dywizji 1A), rosnąca liczba aktywnych zawodników, oraz przede wszystkim rozgrywany co 4 lata Puchar Świata (w tym roku wszystkie mecze niemal codziennie pokazywane są na sportowych antenach Polsatu) sprawiają, że jestesmy sportem coraz popularniejszym. Wrocław, mimo że w stosunku do Pomorza, Łodzi, czy Warszawy zaczął rozwijać i promować rugby kilkadziesiąt lat później, jest obecnie najdynamiczniej rozwijającym się ośrodkiem.
Kiedy odbędzie się trening i rekrutacja do zespołu i dla kogo jest ona przeznaczona? Co trzeba ze sobą zabrać?
Gorąco zapraszamy mężczyzn w wieku 15-18 oraz 19-35 na rekrutację do drużyn naszego Klubu – wierzymy, że w szeregach kibiców Śląska jest wielu naszych przyszłych zawodników, mamy nadzieję też że coraz częściej będziecie się pojawiać na naszych meczach. Najbliższa okazja będzie w sobotę – 10 października na stadionie przy Lotniczej 72. O 14:00 będziemy podejmować lidera 2 ligi – Biało-Czarnych Nowy Sącz. Po meczu – o 17 rozpoczniemy nasz trening rekrutacyjny, na którym będziemy sprawdzać przygotowanie fizyczne kandydatów – motorykę, szybkość, siłę oraz umiejętności zapaśnicze. Na końcu treningu wprowadzimy elementy gry w rugby. W rekrutacji mogą wziąć wszyscy zdrowi fizycznie i psychicznie mężczyźni posiadający ważne ubezpieczenie zdrowotne. Zalecamy zabranie ze sobą ochraniacza na górną szczękę oraz butów piłkarskich bez metalowych wkrętów (najlepiej lanki). Osoby niepełnoletnie przed przystąpieniem do treningów muszą okazać zgodę rodziców.