„Pod lupą”: Piast Gliwice vs Śląsk Wrocław

Zapraszamy do drugiej części naszego cyklu pt. „Pod lupą”, w którym rozbijamy na czynniki pierwsze potyczki Śląska Wrocław, z każdym z rywali z Ekstraklasy. Przypomnijmy, że pod odstrzał bierzemy wszystkie spotkania, jakie zostały rozegrane od sezonu 2008/2009 tj. od momentu, w którym nasi zawodnicy występują nieprzerwanie w elicie.

Kolejna odsłona, to rywal z pierwszego wyjazdowego meczu, który wzięliśmy pod analizę w naszej serii. W piątek, na otwarcie 24. kolejki Ekstraklasy, rywalem naszego zespołu będą zawodnicy Piasta Gliwice.

Statystyki dotyczące pojedynków pomiędzy drużynami Śląska Wrocław i Piasta Gliwice:

Od sezonu 2008/2009 tj. od momentu, w którym Śląsk występuje nieprzerwanie w ekstraklasie, byliśmy świadkami 20-tu potyczek wrocławsko-gliwickich, z których częściej zwycięsko wychodził zespół z województwa śląskiego.

Liczba spotkań pomiędzy Śląskiem, a Piastem od sezonu 2008/2009 (bez sezonów 2010/2011 i 2011/2012, w których nie było w Ekstraklasie piłkarzy z Gliwic): 20

Zwycięstwa Śląska: 5
Remisy: 7
Wygrane Piasta: 8

Bramki: 28-27 na korzyść „Piastunek”

Najwyższe zwycięstwo Śląska nad gliwiczanami: 4:1 (mecz z obecnego sezonu, który rozegrano we Wrocławiu)

Najwyższe zwycięstwo Piasta: 3:1 (spotkanie zostało rozegrane w sezonie 2012/2013, a potyczka odbyła się na wrocławskim obiekcie)

Najlepsi strzelcy wśród „Trójkolorowych” w pojedynkach z Piastem:

6 – Pich
3 – Robak, Sotirović
2 – Piech, Biliński, F. Paixao, Stevanović, Szewczuk
1 – Celeban, Cholewiak, Kovacević, M. Paixao, Mila,

Ciekawostką jest fakt, że ponad połowa bramek dla naszego zespołu wpadła w II połowie spotkania. Również w tej samej części spotkania, nasi bramkarze byli zmuszeni częściej do wyjmowania piłki z siatki. Statystycznie rzecz biorąc, w piątkowym meczu powinniśmy spodziewać się rozstrzygnięcia losów meczu w drugich 45 minutach tejże potyczki.

Warto również dodać, że ostatni raz, Nasi piłkarze przegrali z gliwiczanami w sezonie 2016/2017 – w spotkaniu rozegranym we Wrocławiu, zawodnicy z województwa śląskiego zwyciężyli 4:3.

Biorąc pod uwagę opisane wyżej elementy, a także to, że w ośmiu sezonach, w których obie ekipy występowały w Ekstraklasie, nasi zawodnicy aż 6 razy byli w końcowej tabeli nad swoim piątkowym rywalem, możemy spodziewać się – mimo wszystko, ciekawego spotkania, w którym – miejmy nadzieję, górą będą piłkarze naszego ukochanego Ślązeczka!