Oświadczenie Kibiców Śląska Wrocław

Oświadczenie Kibiców Śląska Wrocław na decyzję podjętą przez Zarząd Śląska Wrocław na temat zwolnienia Przemysława Piwowarskiego koordynatora ds. kontaktów z kibicami.

Oświadczenie Kibiców Śląska Wrocław

 

Nawiązując do ostatnich wydarzeń i do decyzji, które zostały podjęte przez Zarząd naszego klubu, chcemy odnieść się do sytuacji, która jest dla nas niezrozumiała i uderza w osobę, która w naszej opinii stała się „kozłem ofiarnym” wydarzeń w trakcie oraz po meczu z Legią Warszawa.

13 grudnia doszła do nas informacja o zwolnieniu przez Zarząd Śląska Przemysława Piwowarskiego, koordynatora ds. kontaktów z kibicami, tym samym nazywanym SLO naszego klubu. Decyzja ta jest dla Nas zupełnie niezrozumiała. SLO pełni odpowiedzialną rolę łącznika pomiędzy klubem, a środowiskiem kibiców. Co ważne, musi to być osoba akceptowalna przez obydwie strony, czyli zarówno klub, jak i kibiców, którzy nie byliby w stanie podjąć współpracy z przypadkową osobą spoza środowiska.

 

Zwolnienie Przemka z naszego klubu jest dla nas trudne do zrozumienia i zaakceptowania. A dlaczego? Już wyjaśniamy…

 

Przemek jest to najdłużej pracujący SLO w Polsce, a od 11 lat pracownik Klubu, odpowiadający za kontakt z kibicami. Praca SLO – regulowana przez przepisy licencyjne PZPN i Ekstraklasy – to wyjątkowo ciężka i wymagająca rola. Natężenie emocji sympatyków różnych klubów, jakie niesie mecz piłki nożnej, nie jest mierzalne za pomocą żadnej znanej nam skali. Mimo tego to właśnie Przemek podejmował się działań, które miały na celu załagodzenie konfliktów, niedopuszczenie do eskalacji nastrojów, rozwiązywanie sporów. Stojący z boku i wydający niezwykle krzywdzącą Przemka opinię obserwatorzy, nie byliby w stanie choć w części wykonać jego pracy. To właśnie On – wywodzący się ze środowiska kibiców – potrafi najlepiej zrozumieć potrzeby, przewidzieć zachowania i wesprzeć klub w budowaniu relacji z nami, sympatykami Śląska. To właśnie dzięki jego pracy i działaniom, Śląsk może się dzisiaj chwalić mianem klubu, który jest najczęściej nagradzany w ostatnich latach za bezpieczne organizowanie imprez masowych.

Dodatkowo Przemek działa również w strukturach stowarzyszenia Wielki Śląsk, które odpowiada za wiele akcji budujących pozytywny wizerunek kibiców. Jednoczy środowisko kibiców Śląska wokół takich szlachetnych spraw jak pomoc dzieciom z Domów Dziecka, Placówek Szkolno-Wychowawczych, Zakładów Opiekuńczo Zdrowotnych czy zbiórek dla ciężko chorych osób.

Ta pomoc dotyczy nie tylko młodzieży z Polski, ale również tej, która pozostała na Kresach Wschodnich. Co roku organizowane są zbiórki przyborów szkolnych, które potem trafiają do polskich dzieci zagranicą. Przemek znany na trybunach również jako „Piwko” jest także pomysłodawcą i współautorem „Wielkiej Księgi Piłkarskiej, 70 lat dumnej historii WKS Śląsk Wrocław”, której publikacja odsłoniła wiele białych plam w historii naszego Śląska.

Z tego, co widać, nie jest to odosobniona opinia nas – kibiców Śląska – ale również, a może przede wszystkim, opinia sympatyków klubów, z którymi Śląsk rywalizuje o miano najlepszej drużyny w Polsce. O jego profesjonalizmie wielokrotnie mieli okazję przekonać się kibice innych drużyn. To właśnie między innymi dlatego – dzięki pracy z kibicami i dla kibiców –  wrocławski stadion należy do najbezpieczniejszych w Polsce.

 

Dlaczego o tym mówimy?

 

A dlatego, że to właśnie przez ostatnie dni na oficjalnych stronach kibiców z całej Polski mogliśmy zobaczyć oświadczenia nawiązujące do decyzji podjętej przez nasz Zarząd. Dodatkowo na meczu Lecha Poznań z Arką Gdynia, ŁKS-u Łódź z Wisłą Kraków, Pogoni Szczecin z Koroną Kielce, Lechii Gdańsk z Rakowem Częstochowa, Wisły Płock z Piastem Gliwice, a nawet na Hokejowym Pucharze Polski między JKH GKS Jastrzębie, a TatrySki Podhale Nowy Targ pojawiły się transparenty z jasnym przekazem skierowanym do Piwka.

Dlatego My jako Kibice Śląska Wrocław również podpisujemy się pod Ogólnopolskim oświadczeniem i prosimy zarząd o ponowne pochylenie się nad decyzją, podjętą naszym zdaniem pod wpływem emocji i okoliczności jakie miały miejsce po meczu z Legią Warszawa. Uważamy, że Przemek to najlepszy możliwy kandydat na stanowisko koordynatora ds. współpracy z kibicami Śląska Wrocław. Trudno nam sobie wyobrazić inną osobę, która tak skutecznie będzie wykonywać te kluczowe dla budowania relacji z kibicami obowiązki.

Jednocześnie chcemy zaznaczyć, że zdajemy sobie sprawę z konsekwencji po decyzji podjętej przez wojewodę dolnośląskiego. Zamknięcie stadionu był to cios nie tylko dla klubu, ale również dla nas kibiców, dla których obecność na meczach Śląska jest częścią życia. W przyszłości dopilnujemy, by nasza rodzina Śląska Wrocław nie ponosiła tak dotkliwych konsekwencji.

 

Tu również chcemy się odnieść do Wszystkich Kibiców z całej Polski, którzy wykazali zainteresowanie sytuacją i decyzją uderzającą w Przemka, oraz tym którzy okazali mu swoje wsparcie. WIELKIE DZIĘKI.

 

PONAD PODZIAŁAMI.

 

Kibice Śląska Wrocław.

 

ŁKS Łódź

 

Korona Kielce

 

Lechia Gdańsk

Jagiellonia Białystok

 

Motor Lublin

 

Wisła Płock

 

Widzew Łódź

 

Raków Częstochowa

 

Pogoń Szczecin

 

Stomil Olsztyn

 

Chojniczanka Chojnice

 

Miedź Legnica

 

Klub Kibiców Niepełnosprawnych Śląska Wrocław

 

 

ŁKS Łódź – Wisła Kraków 19.12.2019 r.

 

ŁKS Łódź – Wisła Kraków 19.12.2019 r.

 

Lech Poznań – Arka Gdynia 19.12.2019 r.

 

Lech Poznań – Arka Gdynia 19.12.2019 r.

 

Pogoń Szczecin – Korona Kielce 20.12.2019 r.

 

Pogoń Szczecin – Korona Kielce 20.12.2019 r.

 

Lechia Gdańsk – Raków Częstochowa 21.12.2019 r.

Lechia Gdańsk – Raków Częstochowa 21.12.2019 r.

Lechia Gdańsk – Raków Częstochowa 21.12.2019 r.

 

Wisła Płock – Piast Gliwice 21.12.2019 r.

Wisła Płock – Piast Gliwice 21.12.2019 r.

 

JKH GKS Jastrzębie – TatrySki Podhale Nowy Targ 27.12.2019 r.

Wisła Płock – Piast Gliwice 21.12.2019 r.