#KIBOLERATOWNIKOM – PODSUMOWANIE „ANTYKORONAWIRUSOWEJ” DZIAŁALNOŚCI STOWARZYSZENIA „WIELKI ŚLĄSK”

Zapraszamy do lektury podsumowania akcji, którą przeprowadzili kibice Śląska Wrocław działający w Stowarzyszeniu „Wielki Śląsk” w związku z szalejącą na całym świecie, w tym także w Polsce, epidemią koronawirusa.

Wielki Śląsk przeciwko koronawirusowi

Stowarzyszenie fanów WKS-u całą akcję rozpoczęło już 19 marca br., kiedy to poinformowało o rozpoczęciu zbiórki, która polegała na przynoszeniu – przez wszystkich ludzi dobrej woli, wszelkiego rodzaju artykułów spożywczych, medycznych, higienicznych, a także czajników elektrycznych, co miało na celu znacząco usprawnić funkcjonowanie wszystkim pracownikom służby zdrowia, w tym ciężkim okresie. Miejscami  do których należało przynosić dary wyznaczyliśmy siedzibę klubu przy Oporowskiej 62 i siedzibę Stowarzyszenia „Wielki Śląsk” oraz Kibice Razem Śląsk Wrocław, mieszczącą się przy ulicy Szewskiej 66/67 A. Całe przedsięwzięcie promowało cały czas bardzo chwytliwe hasło – „ROBIĄC ZAKUPY, NIE BĘDĄC SKNERUSEM TEŻ WALCZYSZ Z KORONAWIRUSEM!”.

Jeszcze wtedy nie wiedzieliśmy, że nasza akcja odbije się aż tak szerokim echem, nie tylko w środowisku kibicowskim czy wśród normalnych obywateli Wrocławia, ale także mediach głównego nurtu, po których nie spodziewalibyśmy się, że kiedykolwiek powiedzą o kibicach coś pozytywnego. Jednak w tym ciężkim czasie opisywały nie tylko nasze działania, a także wielu innych ekip. Ponadto, na samym początku zbiórki nikomu z Nas się nawet nie śniło, że uda nam się przeprowadzić tyle wizyt, ale po kolei…

Pierwsze dni zbiórki przeszły nasze najśmielsze oczekiwania i już 30 marca udaliśmy się z pierwszą wizytą. Delegacja „Wielkiego Śląska” pojawiła się w placówce, która jest główną „areną” walki z koronawirusem w naszym mieście, a mianowicie w szpitalu zakaźnym przy ulicy Koszarowej. Dzięki ofiarności wielu kibiców i ludzi o wielkich sercach, przekazaliśmy szpitalowi im. J. Gromkowskiego w ilościach hurtowych następujące artykuły: wodę mineralną, kremy, mydło w płynie, rękawiczki lateksowe, okulary ochronne, mydło antybakteryjne, czajniki, herbatę, kawę, ręczniki papierowe, papier toaletowy, zupki chińskie, energetyki, ciastka, ręczniki papierowe, soki w kartonie, kubki papierowe, słodycze, kabanosy. Cała nasza grupa, mająca na twarzy zielono-biało-czerwone maseczki, postanowiła podziękować medykom w iście kibicowskim stylu. Po rozładowaniu busa rozwinęliśmy transparent, którego przekaz był jasny – „Kolejny dyżur z maską na twarzy, Śląsk Wrocław wspiera dzielnych lekarzy”. Warto zaznaczyć, że hasło jest symboliczne, a słowa uznania należą się wszystkim osobom pracującym w służbach medycznych, które na co dzień walczą z epidemią i narażają swoje zdrowie i życie, pomagając setkom zarażonych osób. Odpaliliśmy symboliczne światełka do nieba, a także wznieśliśmy kilka okrzyków, jeszcze raz – dobitnie, dziękując tym, którzy w pocie czoła walczą o nasze zdrowie i życie.

Na kolejną wizytę nie trzeba było długo czekać, bowiem już 1 kwietnia odwiedziliśmy Pogotowie Ratunkowe i Ratowników Medycznych z Podstacji przy ulicy Ziębickiej. Szybka mobilizacja, a także wykorzystanie części artykułów z trwającej zbiórki sprawiła, iż nasi dzielni ratownicy medyczni otrzymali od nas produkty spożywcze, które pozwolą im przetrwać wielogodzinne dyżury. W trakcie rozmowy przekazaliśmy im słowa uznania, za ich ciężką pracę i gotowość do pomocy drugiemu człowiekowi, praktycznie przez całą dobę.

Trzecia wizyta została przeprowadzona już 3 kwietnia. Tym razem niezawodna grupa „Wielkiego Śląska” udała się do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, który mieści się przy ulicy Borowskiej. Nasz bus ponownie był wypełniony praktycznie po brzegi i placówka „wzbogaciła się” dzięki nam o następujące artykuły – wodę mineralną, kremy, energetyki, ciastka, mydło w płynie, czajniki, herbatę, papier toaletowy, chusteczki, kawę, mydło antybakteryjne, domestos, ręczniki papierowe, zupki chińskie, okulary ochronne, ręczniki papierowe, soki w kartonie, rękawiczki lateksowe, kubki papierowe, słodycze, czy kabanosy.

Trzy dni później, czyli 6 kwietnia pojawiliśmy się w do Dolnośląskim Centrum Onkologii, które znajduje się przy ulicy Hirszfelda. W czasie naszej wizyty w tej placówce zarażonych koronawirusem było ponad 20 osób, z czego większość, to personel medyczny. Na wstępie nasza grupa, która cały czas pamiętała o nadzwyczajnych środkach ostrożności, mając zakryte twarze oraz rękawiczki na rękach, przeszła procedurę mierzenia temperatury. Po przejściu weryfikacji rozpoczęliśmy rozładunek busa, w którym znalazły się w ilościach hurtowych środki higieniczne takie jak papier toaletowy, chusteczki czy ręczniki jednorazowe, artykuły medyczne tj. rękawiczki, płyny do dezynfekcji, mydła, maseczki ochronne, kremy do rąk oraz artykuły spożywcze, w ilościach hurtowych (woda mineralna, kawa, herbata, a także tzw. suchy prowiant i słodycze) Podczas wizyty ponownie zaprezentowaliśmy okazjonalny transparent. Był on jednak zupełnie inny, niż podczas inaugurującej wizyty, ale zamysł pozostał ten sam – chęć podziękowania całej służbie zdrowia, która w pocie czoła walczy z epidemią koronawirusa. Jego treść brzmiała: „LEKARZE, PIELĘGNIARKI I MEDYCY – PODZIĘKOWANIA SKŁADAJĄ ŚLĄSKA FANATYCY!”.

Szybkość w działaniu chyba weszła nam w krew, bowiem już 9 kwietnia pojawiliśmy się z wizytą w szpitalu im. A. Falkiewicza, który mieści się przy ulicy Warszawskiej. Nasza piąta akcja różniła się od poprzednich. Wszystko dlatego, że z prośbą o pomoc odezwała się do nas Oddziałowa Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka, z zapytaniem o możliwość załatwienia przyłbic, które znacząco ułatwiłyby funkcjonowanie we wspomnianej placówce. Po otrzymaniu tej wiadomości uruchomiliśmy nasze kontakty i udało się nam ogarnąć pożądany towar. Wszystko to zasługa Fundacji „Odkrycie”, która znajduje się przy ulicy Sienkiewicza. To dzięki niej udało nam się przekazać placówce z Brochowa 25 sztuk przyłbic oraz maseczki chirurgiczne.

Na kolejną naszą wizytę, trzeba było czekać nieco dłużej, bo „aż” do 14 kwietnia. Tego dnia udaliśmy się do Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowych z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku, który mieści się przy ulicy Grabiszyńskiej. Placówka ta otrzymała od nas artykuły spożywcze w ilościach hurtowych, a także cztery palety wody mineralnej. Od tego momentu dołączyły również do nas osoby związane ze stroną fb „Karnety na Śląsk”, dzięki którym udało się zorganizować wyżej wspomnianą ilość wody mineralnej.

Siódmą akcję Stowarzyszenia, która odbyła się 16 kwietnia, przeprowadziła grupa znacznie liczniejsza niż zwykle. Wszystko to zasługa delegacji kibiców Lechii, która z różnych przyczyn kwarantannę spędziła w najdalszej dzielnicy Gdańska. Oprócz tego, po raz kolejny mogliśmy liczyć na obecność przedstawiciela strony fb „Karnety na Śląsk”. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, dzięki naszym działaniom „wzbogacił się” o kilka palet wody mineralnej, a także produkty spożywcze i środki czystości – w ilościach hurtowych. Nie ukrywamy, że wizyty w placówkach przy ulicach Grabiszyńskiej i Kamieńskiego nie byłyby tak okazałe, gdyby nie wsparcie właścicieli i pracowników firm „Trans-Piach” z Rolantowic, „Pakart” w Psarach oraz firmy transportowej „Paloma”, dzięki którym udało się zakupić ponad 3,5 tys. butelek wody mineralnej i 2000 rękawic nitrylowych.

Kilka dni później, a dokładniej 21 kwietnia, pojawiliśmy się w Dolnośląskim Szpitalu Specjalistycznym im. T. Marciniaka , który mieści się przy ulicy Gen. Augusta Emila Fieldorfa 2. Otrzymaliśmy wstępne zapotrzebowanie od medyków i w ten sposób przywieźliśmy im całego zapchanego busa. Tradycyjnie, w ilościach hurtowych, przekazaliśmy wodę mineralną, kawę, herbatę, wafle ryżowe, zupki chińskie, soki owocowe, gorące kubki, ręczniki papierowe, słodycze oraz napoje energetyczne.

Nasza dziewiąta akcja, jaką przeprowadziliśmy 24 kwietnia, dotyczyła Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego, które mieści się przy wybrzeżu Józefa Conrada-Korzeniowskiego 18. Mimo, iż ten szpital nie był główną „areną” walk z Koronawirusem, postanowiliśmy jednak wspomóc i tę placówkę. W końcu nam – jako ludziom dobrych serc, zależy na pomocy każdej cierpiącej osobie. Nasza grupa, która – w dalszym ciągu, z każdą kolejną akcją zyskiwała nowe twarze, przekazała temu szpitalowi ogromne ilości wody mineralnej, kawy, herbaty, wafli ryżowych, soków, napojów energetycznych, zupek chińskich i gorących kubków. Nie zapomnieliśmy również o artykułach medycznych i środkach czystości, takich jak – płyny do dezynfekcji, chusteczki itp.

Do dziesiątej – naszej jubileuszowej wizyty, rozpoczęliśmy wyjątkowe przygotowania. Wszystko dlatego, że na jej odbiorcę wybraliśmy Klinikę Pediatrii i Chorób Infekcyjnych, która mieści się przy ulicy Chałubińskiego. Formalnie akcję rozpoczęliśmy już 23 kwietnia, ogłaszając odrębną zbiórkę, specjalnie adresowaną dla tej placówki. Za pośrednictwem swoich Social Mediów i stron internetowych, zaapelowaliśmy o dostarczanie szybkiego jedzenia typu – owsianki, zupki, budynie, a także małe wody mineralne, soki, mleko, ciastka, batoniki, wafle ryżowe oraz – co oczywiste – chusteczek nawilżanych, maseczek, płynów do dezynfekcji czy kremów do rąk. Miejscem zbiórki były standardowe lokalizacje, które „działały” już od 19 marca tj. Oporowska 62 oraz lokal Stowarzyszenia „Wielki Śląsk” i Kibice Razem Śląsk Wrocław – Szewska 66/67 A. Nasze odwiedziny we wspomnianej wyżej placówce, odbyły się 28 kwietnia. Dzięki ofiarności kibiców Śląska oraz mieszkańców Wrocławia, przekazaliśmy ogromne ilości wspomnianych wyżej artykułów spożywczych i higienicznych, a także – co warte uwagi – aż 3300 małych butelek wody mineralnej, które są bardziej poręczne dla maluszków przebywających w tym szpitalu. Ponadto, personel medyczny otrzymał od nas kilkaset specjalnie uszytych maseczek, na których znalazły się motywy bajkowe, co miało na celu choć w niewielkim stopniu umilić pobyt w szpitalu tym biednym dzieciaczkom. Warto wspomnieć, że podczas tej wizyty delegacja „Wielkiego Śląska” była wzmocniona obecnością FC Kąty Wrocławskie, a także kibicami z grupy „Nabojka”. Serdeczne podziękowania składamy wspomnianemu Fan Clubowi, który również na swoim terenie przeprowadził zbiórkę i do szpitala dotarł z wypchanym po brzegi kombi. Dodatkowe podziękowania składamy kibicom z FC Brzeg Dolny oraz FC Skokowa, których przedstawiciele przekazali nam środki finansowe, które pomogły w sfinansowaniu zakupu bajkowych maseczek. Osobne podziękowania dla firm – tym razem logistycznej @JAS-FBG oraz oddziałowi Coca Coli na Stadionie Wrocław, za przekazanie wody mineralnej w ogromnych ilościach.

7 maja udaliśmy się z jedenastą wizytą. Tym razem nasza delegacja pojawiła się w Domu Pomocy Społecznej, który mieści się przy ulicy Rędzińskiej 66/68. Wybierając tę placówkę wzięliśmy pod uwagę fakt, że znajdują się tam osoby będące w grupie wysokiego ryzyka zakażeniem covid-19 i doniesienia medialne, o często tragicznej sytuacji w tego typu placówkach, a także – co jest pewną ciekawostką – w tym miejscu przebywa na co dzień starszy i zasłużony kibic Śląska. Z tego względu chcieliśmy zrobić mu niespodziankę. Niestety, z powodu złego stanu zdrowia trafił do szpitala przed naszym przyjazdem. Mimo wszystko, pozostali mieszkańcy DPS-u byli bardzo wzruszeni z naszej obecności. Warty odnotowania jest fakt, że kolejny już raz mogliśmy liczyć na wsparcie „Nabojki”. Do Domu Pomocy Społecznej przywieźliśmy podstawowe produkty, o które wcześniej zwróciła się do nas ta placówka. Tradycyjnie nasz Śląskowy bus był wypełniony takimi produktami jak: woda mineralna, kawa, herbata, wafle ryżowe, zupki chińskie, gorące kubki, kisiele, soki, ręczniki papierowe, itp. Przy okazji tej wizyty podziękowania należą się wszystkim, którzy wsparli naszą zbiórkę, a szczególnie kibicom Śląska zamieszkującym okolice Alei Pracy, Inżynierskiej i Ostrowskiego.

W dwunastą podróż ruszyliśmy 8 maja, docierając do Przylądka Nadziei. W związku z tym, że po Klinice Pediatrii była to kolejna placówka z najmłodszymi pacjentami, postanowiliśmy uszyć 500 maseczek z motywami z różnych bajek i 250 z nich przekazać do „Przylądka Nadziei”. Drugą połowę przekazaliśmy podczas następnej wizyty, ale o tym za chwilę. „Przylądek Nadziei” znajdujący się przy ulicy Borowskiej, otrzymał również wodę mineralną w małych butelkach oraz płyny do dezynfekcji. Szczególne podziękowania, za tę akcję, przekazujemy Romanowi Gierczakowi – starszemu kibicowi Śląska, mieszkającemu na co dzień w Stanach Zjednoczonych, dzięki któremu udało się uszyć tak ogromną ilość „bajkowych” maseczek.

9 maja udaliśmy się do dobrze nam znanej placówki, a mianowicie do Domu Dziecka „Wiosna” w Krzydlinie Małej. Siostry, które są jednocześnie opiekunkami, otrzymały od nas drugą połowę specjalnie uszytych maseczek z motywami bajkowymi tj. 250 sztuk, a także wodę mineralną w małych butelkach i soki. Nie zapomnieliśmy również o słodkościach, co z pewnością zadowoli przede wszystkim, najmłodszych lokatorów tego Domu Dziecka. Mając w pamięci nasze poprzednie wizyty we „Wiośnie”, strasznie ubolewaliśmy nad tym, że nie mogliśmy spotkać się z maluszkami, które zawsze – z ogromną radością, witają naszą grupę. Jednak wspólnie doszliśmy do wniosku, że nie ma najmniejszego sensu aby narażać ich na ewentualne zakażenie. Mali lokatorzy wypatrzyli jednak naszą grupę z tarasu na którym się bawili i zgotowali nam spontaniczne powitanie, które odbyło się z zachowaniem kilkunastometrowej odległości. O różnicy poziomów na których przebywaliśmy już nie będziemy nawet wspominać. Ponadto rozpoczęliśmy rozmowy odnośnie pełnego wyposażenia sali gimnastycznej, znajdującej się na terenie tego obiektu. Przede wszystkim pobraliśmy pomiary pomieszczenia, co znacząco ułatwi nam jakiekolwiek działania, a także rozpoczęliśmy wstępne uzgadnianie konkretnych rzeczy, które powinny znaleźć się na wyposażeniu, przekazując siostrze również nasze pomysły. Na koniec wizyty obiecaliśmy, że zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby to miejsce było przyjazne dla różnych grup wiekowych, zamieszkujących dom dziecka. Plany mamy naprawdę ambitne i w głębi serca wierzymy, że uda się wszystko zrealizować.

Czternasta wizyta miała miejsce 19 maja, gdy pojawiliśmy się we Wrocławskim Centrum Zdrowia, Przychodnia Stare Miasto, do której przywieźliśmy według zapotrzebowania, takie rzeczy jak – wodę mineralną, słodkie napoje oraz spory zapas kawy.

W ostatnim czasie, pandemia koronowirusa ustępuje, a rząd likwiduje kolejne obostrzenia. Sytuacja poprawia się z dnia na dzień. Zaraza na tyle ustępuje, że kolejne branże zostają odmrożone, a nasz Śląsk Wrocław wznawia rozgrywki w Ekstraklasie. W związku z tym, 21 maja odbyliśmy piętnastą – ostatnią wizytę. Została ona zadedykowana Klinice Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku przy ulicy Pasteura, w której znajduje się jeden z naszych kolegów – Piotrek. Przekazaliśmy Klinice dwie palety wody mineralnej, artykuły spożywcze oraz szereg sprzętów medycznych tj. pół tysiąca maseczek z atestami, tysiąc rękawiczek i kilkaset przyłbic. Środki na wspomniane artykuły pochodziły między innymi ze sprzedaży specjalnie przygotowanych „maseczek-cegiełek”, które od jakiegoś czasu sprzedawaliśmy w naszej siedzibie na Szewskiej. Osobne podziękowania dla zarządu Śląska (Piotr Waśniewski, Wojciech Bochnak) oraz Dariusza Sztylki i Krzysztofa Paluszka, którzy kupili maseczki cegiełki i przekazali na nasze inicjatywy łącznie 2500 zł oraz firmie Pakart, za przekazanie kolejnej palety wody mineralnej.

Podsumowując. W ponad miesiąc przeprowadziliśmy 15 akcji, podczas których przekazaliśmy niezliczone ilości artykułów spożywczych, medycznych oraz chemicznych. Za każdym razem otrzymaliśmy wielkie podziękowania, nie tylko od pracowników wszystkich placówek które odwiedziliśmy, ale także od zwykłych ludzi – poprzez nasze Social Media, ale także podczas rozmów przeprowadzanych dnia codziennego. Wiele placówek znajdowaliśmy sami, jednak były też takie, które zgłaszały się do nas same i od razu stawialiśmy sobie za punkt honoru, aby pomóc wszystkim, którzy tego potrzebowali. Na plus również zaliczamy wzmianki o nas w mediach, nawet tych, które podczas sezonu ligowego, niejednokrotnie wyrażały się o nas negatywnie. Jak widać, kryzysowa sytuacja spowodowała, że zaczęto w nas dostrzegać dobre cechy, co przecież nie jest dla nas zupełnie obcym zjawiskiem. Należy pamiętać, że kibic to nie bandyta i każdy z nas jest wrażliwy na cudzą krzywdę i cierpienie najbardziej potrzebujących.

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY:

– LUDZIOM DOBRYCH SERC, KTÓRZY WSPARLI NASZĄ AKCJĘ POMOCY MEDYKOM I PRZYNOSILI ARTYKUŁY NA MIEJSCA ZBIÓREK
– NASZYM FAN-CLUBOM, KIBICOM Z WROCŁAWSKICH DZIELNIC ORAZ WIELU GRUPOM KIBICOWSKIM, KTÓRE WŁĄCZYŁY SIĘ DO AKCJI
– FUNDACJI „ODKRYCIE” ZA PRZYŁBICE
– ZAŁODZE STRONY FB „KARNETY NA ŚLĄSK” ZA OGROMNE SERCA I POMOC W ZNALEZIENIU KOLEJNYCH PARTNERÓW
– GRUPIE „NABOJKA” ZA WSPARCIE NASZYCH AKCJI

– FIRMIE TRANSPORTOWEJ „PALOMA” ZA ZAKUP 2000 RĘKAWIC NITRYLOWYCH A TAKŻE UDOSTĘPNIANIE SAMOCHODU CIĘŻAROWEGO

– ROMANOWI GIERCZAKOWI ZA PRZEKAZANIE ŚRODKÓW FINANSOWYCH NA USZYCIE BAJKOWYCH MASECZEK.
– FC KĄTY WROCŁAWSKIE ZA ZBIÓRKĘ DARÓW W SWOIM MIEŚCIE ORAZ PRZEKAZANIE ŚRODKÓW FINANSOWYCH NA MASECZKI BAJKOWE
– FC BRZEG DOLNY ZA PRZEKAZANIE ŚRODKÓW FINANSOWYCH NA MASECZKI BAJKOWE
– FC SKOKOWA ZA PRZEKAZANIE ŚRODKÓW FINANSOWYCH NA MASECZKI BAJKOWE

ZA ZAKUP WODY MINERALNEJ W ILOSCIACH HURTOWYCH DZIĘKUJEMY:

– FIRMIE „TRANS-PIACH” W ROLANTOWICACH

– FIRMIE „PAKART” W PSARACH

– FIRMIE LOGISTYCZNEJ „JAS-FBG”

– ODDZIAŁOWI COCA-COLA NA STADIONIE WROCŁAW

– PANI ELŻBIECIE Z CÓRKAMI
Z tego miejsca zapowiadamy, że kolejną akcję skierujemy do wrocławskich kombatantów. Posiadamy już listę 130 osób, którzy zamieszkują w naszym mieście i rozpoczęliśmy przygotowywanie okazjonalnych paczek. Na fanpejdźu naszej grupy znajdziecie licytacje, z których dochód zostanie przeznaczony na wspomnianą inicjatywę.

Z okazji końca naszej głośnej akcji pomocy medykom zbieramy się na legendarnym i kultowym stadionie kibiców Śląska, czyli przy Oporowskiej 62 i prezentujemy okazjonalny transparent dedykowanym wszystkim tym, którzy w tym ciężkim okresie pandemii koronawirusa wspierali medyków i nasze działania:

„WIELKI ŚLĄSK DZIĘKUJE TYM, KTÓRZY Z BOKU NIE STALI, TYM KTÓRZY NIEŚLI POMOC DLA WROCŁAWSKICH SZPITALI”.

WIELKIE SERCA, WIELKI ŚLĄSK!!!

Fot.: Paweł Kot